Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Kahramanmaraş Keçe Mağara Kazısında Roma Kalıntıları

29 Temmuz, 2017 | 10:17

Kahramanmaraş Keçe Mağara Kazısı

 

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde 3 yıldan bu yana sürdürülen arkeolojikkazı çalışmalarında Roma dönemine ait yerleşimine rastlandı.

Kahramanmaraş Keçe Mağara Kazısında Roma Kalıntıları

Kahramanmaraş Müze Müdürü Ahmet Denizhanoğulları başkanlığında, Gazi Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cevdet Merih Erek’in bilimsel danışmanlığı ile Aksaray Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İrfan Deniz Yaman tarafından yürütülen çalışmalar, Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerinin yanı sıra üniversite öğrencilerinin desteğiyle sürdürülüyor.

Yrd. Doç. Dr. Erek, AA muhabirine, Keçemara’nın 2012’de yaptıkları yüzey araştırması sonucu tespit edildiğini, 3 yıl sonra da arkeolojik kazılara başladıklarını söyledi.

Keçemağara’nın önemli bir kazı alanı olduğuna dikkati çeken Erek, “Burası Roma’da alay olarak iskan görmüş bir alan. Çok net görebileceğiniz bir Roma yerleşimi var. Kahramanmaraş, Elbistan ve Gürün arasında buranın doğal bir geçit olması sebebiyle de sürekli bir insan aktivitesine sahne olmuş.” dedi.

Kaynak; 1

 

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Kahramanmaraş, Keçe Mağara Kazısı, Roma, Türkiye,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları