Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Kaçkar dağları nihayet koruma altında

18 Ocak, 2010 | 09:38

Kaçkar Dağları Türkiye ve dünyanın en önemli ekolojik bölgelerinden biri olan Kaçkarlar, TEMA’nın Avrupa Birliği tarafından desteklenen projesiyle koruma altına alınıyor.

İlk hedef, ısınma amacıyla ağaçların kesilmesini engellemek.

TÜRKİYE’deki 357 kelebek türünden 230’u bulunan ve tek başına 14 Avrupa ülkesinden daha fazla çeşitliliğe sahip olan Kaçkarlar, TEMA’nın AB destekli projesiyle koruma altına alınıyor. Proje kapsamında, yılda 50 bin ağacı ısınmak için kesen bölge sakinlerinin evleri yalıtılacak ve böylece ağaçların kesilmesi önlenecek. TEMA Vakfı Turizm ve Kırsal Kalkınma Koordinatörü Tamer Soylu, proje alanında, hane başına yılda ortalama 15 ağacın ısınmak için kesildiğini söyledi. Bölgede, 3 bin 346 hane bulunduğunu hatırlatan Soylu, bunun yılda 50 bin 190 ağaç anlamına geldiğini vurguladı. Projeye 150 bin lira bütçeyle katılan İZODER (Isı Su ve Yangın Yalıtıcıları Derneği) ise ilk aşamada altı okul, üç köy evi ile bir pansiyonu yalıtacak. Dernek üyeleri, bölgede ağaç kesiminin ekolojik dengeye zarar verdiğini ve yalıtımla ısınmanın daha kolay olduğunu anlatacak.

Yeni bir tür

Proje kapsamında soyu tükenmekte olan boz ayılara da küpe takıldı ve uydu aracılığıyla izlenmeye başlandı. Binlerce bitki türünun bulunduğu ve 101’inin tehdit altında olduğu Kaçkarlar’da sadece Gürcistan’da yetişen otsu bir bitki olan Centaurea leptophylla da ilk kez rastlandı. WWF (Doğal Hayatı Koruma Derneği) Kaçkarlar’ı öncelikli 200 ekolojik bölgeden biri, Birdlife International (Kuşları Koruma Örgütü) da öncelikli 217 kuş koruma bölgesinden biri olarak sınıfladılar. (Hürriyet)

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Boz Ayılar, Doğa Haberleri, İZODER, Kaçkar dağları, Kaçkarlar, Tamer Soylu, Tema Kaçkar Projesi, TEMA Vakfı, Turizm Haberleri,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları