Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

JT Touristik Alman Tur Operatörü İflas İçin Başvurdu

02 Ekim, 2017 | 11:17

JT Touristik

 

Almanya´nın saygın orta ölçekli tur operatörü şirketlerinden olan JT Touristik beklenmedik bir hamle ile gün “kendi idaresi altında yürütülecek” bir iflas süreci için başvuru yaptı.

Alman FVW dergisi tarafından yayınlanan ve “acil” koduyla servis edilen habere göre Almanya´nın saygın ve 180 milyon Euro´luk cirosu ile yılda yaklaşık 350 bin müşterisi ile orta büyüklükte bir tur operatörü şirketi olan JT Touristik dün parasal durumunu iyileştirerek konsolide edebilmek için “kendi idaresi altında ve denetici gözetiminde” yapılacak bir iflas süreci için başvuru yaptı.

JT´yi bu beklenmedik hamleye atan en önemli nedenlerden biri, Generali Sigorta şirketinin JT´ye ödenen müşteri paralarını güvenceye alan sigorta hizmetinden çekilmesi ve JT´nin Generali´nin yerine geçecek başka bir sigorta şirketini bulamaması gösterilmektedir. Almanya´da geçerli yasa ve iş şartlarına göre müşterisine ödenen paralarının uygun bir sigorta tarafından güvence alındığını resmi bir belgeyi gösteremeyen tur operatörü bu durumda müşteriye paket tur satamıyor.

Sigorta şirketlerinin bu işi JT Touristik için üstlenmek istememesinin sebebi tabii ki şirketin içinde bulunduğu parasal durum.  JT Touristik bu durumu büyük yatırımcılarla da konuşarak üç ay içerisinde iyileştirerek halletmek istediğini açıkladı. Şirketin bir sözcüsünün kamuoyu ile paylaştığı bilgiye göre JT Touristik´in içine düştüğü durumu uzun vadede atlatabileceği ve yeniden rekabetçi bir ortamda karlı bir şekilde çalışabilecek hale gelmesi için gerekli olan iyi bir altyapıya sahip olduğu ticari uzmanlar ile hukukçular tarafından tespit edilmiş durumda.

Şirketin daha şimdiden müşterileri ve dağıtım ortakları için yaratacağı sorunlardan dolayı özür dilediğini de dile getiren sözcü, “müşterilerimiz ve dağıtım paydaşlarımız için herhangi parasal bir zararın olmayacağına söz veriyoruz. İçine düştüğümüz bu zor durumdan güçlenerek çıkacağımızdan eminiz” dedi.

FVW dergisinin eklediği bilgilere göre 31 Ekim tarihine kadar yapılacak tur ve seyahatler satın almış olan müşterilerin paraları Generali Sigorta şirketi tarafından güvence altına alındığı için herhangi bir sorun yaşanmayacak. Herhangi bir aksiliğin çıkması durumunda müşteriler ya paralarını geri alacaklar ya da sigorta şirketi müşterinin tatilini bir şekilde yapabileceğini sağlayacaktır.

1 Kasım´dan sonra yapılacak tatillerin gerçekleştirilip gerçekleştirilemeyeceği konusunda JT Touristik şu anda kesin bir bilgi veremiyor.

2009 yılından beri faaliyet gösteren ve 65 eleman çalıştıran JT Touristik´in geçen yılda 346 bin müşterisi oldu ve şirket 2016/17 ticari yılda 180 milyon Euro „civarında“ bir ciro yaratabildi.

Kaynak; 1

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Alman Tur Operatörü, FVW dergisi, iflas, JT Touristik,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları