Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Japonya’da mutlaka gezilmesi gereken fantastik yerler

26 Mart, 2018 | 11:20

Japonyada mutlaka gezilmesi gereken fantastik yerler

Uzakdoğu’nun en ilgi çeken ülkelerinin başında gelen, tapınakları, muhteşem parkları, plajları, yemekleri, geleneksel kıyafetleri ile mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisi olan Japonya, turistlerin Uzakdoğu’da en çok tercih ettikleri destinasyonlardan biri.

Geçmişi, tarihe olan bağlılığı, geleneksel kıyafetleri ve tapınakları ve mutlaka görülmesi gereken yerleriyle Uzakdoğu‘nun fantastik ülkesi Japonya’yı görmek için dünyanın bir çok yerinden turistler akın ediyor.

Geçmişe verdikleri önemi, doğası, yemekleri, cana yakın insanlarıyla Uzakdoğu’nun bu muhteşem ülkesi Japonya’da görülmesi gereken yerlerden bazılarını sizler için araştırdık.

japonya Meiji-tapinagi

Meiji Tapınağı

Japonya’nın bu ünlü tapınağı İmparator Meiji ve İmparatoriçe Shoken’e adanmıştır. Meiji’nin Japonya’nın modernizasyonunda önemli rol oynadığı bilinir. İmparatorun 1912’de ölümünün ardından 1914 yılında yapılan tapınak Meiji’nin hala yaşadığını göstermek adına inşa edilmiştir

Japonya’da bulunan bu tapınak kadar çevresindeki orman da ziyaret edilmeye değer güzelliktedir. Turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Yoyogi Parkı’nın bir parçası gibi görünen ormanda dünyanın farklı yerlerinden Japonya’ya getirilmiş 245 ağaç çeşidi bulunmaktadır.

Meiji Tapınağı ziyaretiniz sırasında bazı kurallara da uymak gerekiyor. Örneğin, bina içerisinde fotoğraf çekmek, bir şeyler yemek-içmek ve sigara içmek gibi bir hataya sakın düşmeyin.

japonya Fushimi-İnari

Fushimi İnari Tapınağı

Kyoto’nun yani Japonya’nın eski başkentinin güneyinde yer alan Fushimi İnari Tapınağı şintoizme göre, İnari’ye (Pirinç Tanrısı) adanmıştır. Tapınağın en büyük özelliği içinde binlerce kapının olmasıdır.

Japonya’nın ünlü tapınağındaki bu kapılara ‘torii’ denilmektedir. Fushimi İnari’ye özellikle üretim yapanlar ve büyük şirket sahipleri, işlerinin yolunda gitmesi için burada dilekte bulunurlar. Dilekleri gerçekleştiği takdirde ise tapınağa üzerinde adlarının yazılı olduğu bir kapı bağışlarlar.

japonya Nabana-no-Sato

Nabana no Sato

‘Nabana no Sato Botanik Bahçesi’, Kuwana’daki Nagashima Adası’ndadır. Japonya’da gezilmesi gereken yerler arasında mutlaka olması gereken bu eşsiz park, 8 milyon ışık ile aydınlatılarak ülkedeki en güzel ışık gösterisini misafirlerine sunmaktadır.

Aralık ayında ziyaretçilerini ağırlayan bu muhteşem ışık gösterisinde her sene farklı temaları işlenmekte.

japonya tatil Rainbow-Bridge

Gökkuşağı Köprüsü

Tokyo körfezinde, toprak doldurularak yapılan bir ada üzerine inşa edilmiş Odaiba’yı ana karaya Gökkuşağı Köprüsü ‘Rainbow Bridge’ bağlamaktadır. Odaiba, Japonya’nın başkentinin en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olup, geniş bir alışveriş merkezinin yanı sıra bünyesinde kaplıca, eğlence merkezi Ooedo-Onsen Monogatari’yi barındırmasıyla da ünlüdür. Küçük bir not: Köprüyü yürüyerek geçmek de mümkün.

japonya tatil Kinkakuji-Tapınağı

Kinkakuji Tapınağı

Kinkaku-ji, 1224 yılında dağ evi olarak inşa edilen yapı yüzyıllar boyunca restorasyondan geçerek günümüze gelmiş, Kyoto’nun en önemli Zen Tapınakları’ndan birisidir.

Son iki katının altın varak kaplaması nedeniyle ‘Altın Köşk Tapınağı’ olarak da bilinir. Japonya’daki bu muhteşem tapınağın ilk katı Heian soylu tarzında, ikinci katı Samuray ve üçüncü katı ise Zen Tapınağı tarzında inşa edilmiştir. Tapınak, 1994 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edildi.

japonya Ryôan-ji-Tapınağı-Kyoto

Ryoan-ji Tapınağı

Japonya’nın muhteşem kenti Kyoto’da bulunan tapınağın bahçesinde 15 adet kaya bulunmaktadır. Ancak kayalar öyle bir şekilde dizilmiştir ki, hangi açıdan bakılırsa bakılsın, sadece 14 tanesi görülebilir. Japon inanışa göre, sadece ışığa ulaşanlar 15’ini birden görebilir.

UNESCO tarafından Dünya Mirasları’na listesine alınan Ryoan-ji Tapınağı, ‘Huzurlu Ejderha’nın Tapınağı’ olarak da bilinmekte.

japonya tatil Kyoto

Kyoto

İmparatorluk Japonya’sının 1868’e kadar başkenti olan kent, şu an Kyoto Bölgesi’nin ayrıca Osaka-Kobe-Kyoto metropolitan bölgesinin büyük bir bölümünün başkentidir.

Özellikle sonbahar mevsiminde turistlere görsel şölen yaşatan Kyoto’da 2000 tapınak ve mabet bulunmakta. Gezilmesi gereken kentlerin başında bulunan Kyoto’daki bu yapılardan 17 tanesi ise UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

Yıl boyunca Japonya Turları sizi bekliyor.

Ayrıca Geyşa yetiştiren okulların, geyşa evlerinin ve konuklara güzel vakit geçirtmek için olanak sunan çay evlerinin yoğun olarak bulunduğu Gion Mahallesi de bu bölgededir.

japonya Matsumoto-Kalesi

Matsumoto Kalesi

1504 yılında inşasına başlanan kale Shiro (Japon Kalesi) tarzında olup, ülkenin en büyük kalelerinden biridir. Japonya’da bulunan kalenin tenshu’su yani ‘baş kulesi’ günümüze kadar korunan mevcut 12 Genzon Tenshu’dan birisidir.

Koyu renginden ötürü halk tarafından Karasu-jō yani ‘Karga Kalesi’ diye de anılmaktadır.

japonya tatil Nagoya-Kalesi

Nagoya Kalesi

Japonya’nın en ünlü askeri hükümdarlarından olan Shogun Tokugawa Ieyasu’nun 1609 yılında 9. oğlu için yaptırdığı kaledir. Kulenin çatısında bulunan altın yapımlı çift ‘Shachihoko’ (Yarı kaplan, yarı sazan) ile tanınır.

Japonya’nın üç güzel kalesinden biri olan Nagoya Kalesi, Shachihoko ile birlikte Nagoya kentinin sembolü olarak kabul edilmektedir.

japonya Ritsurin-Bahçesi

Ritsurin Bahçesi

Takamatsu kentinin ünlü geleneksel bahçesidir. Çay evi ve çeşitli sanat sergilerini barındıran bu park, Matsudaira klanına ait bir villanın bulunduğu alanda 350 sene önce yapılmıştır.

Japonya’da çok sayıda park ve bahçe bulunmasına rağmen birçok ziyaretçi gezilip görülmesi gereken yerlerin başında Ritsurin Bahçesi’ni tavsiye etmiştir.

japonya Sapporo-Kar-Festivali

Sapporo Kar Festivali

Japonya’nın kuzeyinde yer alan, doğal güzellikleriyle ünlü Hokkaido Adası’nın incisi Sapporo’da düzenlenen kar festivali, her yıl 2 milyon civarında turisti çekmektedir.

Şubat ayının ilk haftasında düzenlenen Sapporo Kar Festivali, şehir merkezindeki Odori Park, çok amaçlı bir spor salonu olan Community Dome Tsudome ve Susukino ana caddesinde düzenlenmektedir.

japonya tatil Itsukushima-Tapınağı

Itsukushima Tapınağı

6. yüzyıldan kalma bu tapınak, Hiroshima Körfezi’ndeki Miyajima Adası’nda yer almaktadır. Ada, gelgitlere bağlı olarak suyun üstünde yüzüyormuş hissi uyandırır.

Itsukushima Tapınağı’nın kırmızı kapısı (Torii Gate) Japonya’nın en güzel üç manzarasından biri olarak kabul edilir. 1996’dan bu yana Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan ana bu tapınak, Fırtına Tanrısı Susanoo’nun kızları, üç Shinto tanrıçalarına adanmıştır.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Fantastik Yerler, Fushimi İnari Tapınağı, Gezilmesi Gereken, Gökkuşağı Köprüsü, Itsukushima Tapınağı, Japonya, Kinkakuji Tapınağı, Kobe, Matsumoto Kalesi, Meiji Tapınağı, Nabana no Sato, Nagashima Adası, Nagoya Kalesi, Osaka, Rainbow Bridge, Ritsurin Bahçesi, Ryoan-ji Tapınağı, Sapporo Kar Festivali, UNESCO Dünya Mirası Listesi,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları