Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Japonya’daki hayvanat bahçelerinden yunuslar için devrim gibi karar!

24 Haziran, 2015 | 14:54

Japonya’daki bazı hayvanat bahçesi ve akvaryumlar geçtiğimiz ay aldıkları bir kararla Taiji’de kıstırılma usulüyle yakalanan yunusların alım satımına son verdi.

Japonya Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Derneği, tartışmalı Taiji av yöntemiyle yakalanan yunusların alım satımını yasakladı. Oscar ödüllü The Cove belgeseliyle tüm dünya kamuoyunun tepkisini çeken avla ilgili kararın alınmasında, hayvan hakları gruplarının yıllardır süren baskısı rol oynadı.

Japonya’daki 37 deniz parkına yetki veren kurum, yasak kararını Dünya Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumları derneğinden çıkarılma tehdidi üzerine aldı. Uluslararası kuruluş, yunusların kapalı bir alana sürülerek katledildiği sürek avına karşı çıkıyor.

Japonya’nın güneydoğu kıyısındaki Taiji kasabasının balıkçıları, Eylül ile Şubat arasındaki yıllık av sezonu sırasında yunusların etrafını sarıp bir koya sürüyor. Yüzlerce yunus eti için öldürülüyor. Onlarcası da deniz parklarına satılmak üzere seçiliyor. İngiltere merkezli Balina ve Yunus Koruma Derneği Kampanyalar ve Program Yöneticisi Courtney Vail, yasak konusunda “Endüstri içinden gelen bir karar olması açısından önemli bir adım,” ifadelerini kullandı.

2013 yılında Elsa Doğa Koruma Derneği’nin gerçekleştirdiği araştırmaya göre, Japonya’daki 54 deniz parkında 600 yunus bulunuyor. Bu deniz parklarının Japon Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Derneğine üye olan 37’si yeni yasakla birlikte Taiji yunuslarını satın almaktan men edildi (National Geographic).

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
hayvanat bahçesi japonya, Japonya, Japonya akvaryum, Japonya Haberleri, Japonya Turu, Japonya yunus, Japonya yunus avı, Japonya yunus avı yasak, Japonya yunus parkı, yunus avı, yunus hayvanat bahçesi,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları