Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

İznik Müzesi’nden M.S. 2. yüzyıla ait 500 kiloluk lahit çalındı

16 Mayıs, 2011 | 17:57

Bursa’nın İznik İlçesi Ulusal İznik Nilüfer Hatun Müzesi bahçesinde sergilenen M.S. 2. yüzyıla ait 500 kiloluk bir lahitin çalınmasının ardından, valilik araştırma başlattı.

Etrafı demir parmaklıklarla çevrili ve 10 güvenlik kamerası ile kontrol edilen müzenin idari bölümünün hemen önünde sergilenen lahit parçası, kimliği henüz belirlenemeyen kişi ya da kişilerce çalındı.

Lahitin Roma dönemine ait 2’nci yüzyıldan kalma, Zeus ile Miken Kralı’nın kızı Alkmene’nin oğlu Herakles’in, Nemean Arslanı’nı mızrak ve kılıçla öldürdüğü anın resmedildiği eser olduğu belirtildi.

Hristiyanlığın ilk konsülüne ev sahipliği yapan tarihi eserleriyle ünlü Bursa’nın İznik İlçesi’nde, Ulusal İznik Nilüfer Hatun Müzesi’nde bulunan lahit, önceki gece kimliği belirsiz kişi veya kişilerce çalındı. İznik Cumhuriyet Savcılığı, gece görüşü olmadığı için kameraların devre dışı kaldığı 500 kilo ağırlığındaki lahit hırsızlığı ile ilgili soruşturma başlatırken, Bursa Valiliği de araştırma başlattı.

“KÜLTÜR TURİZM BAKANLIĞI TAŞRA TEŞKİLATI ZAYIF”

Bursa Valisi Şahabettin Harput, konu ile ilgili basın mensuplarına verdiği bilgide araştırma başlatıldığını ifade etti. Vali Harput, “Müzenin bahçesinden böyle bir lahitin çalındığı bilgisi bana da geldi. Bu konuda arkadaşlara talimat verdim nerede zaafiyet var, nerede eksiklik var bunu araştırıyorlar.” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı taşra teşkilatının çok zayıf olduğunu ifade eden Vali Harput, “Tabi şu var, açık ve kapalı müzelerde, insanların gezdiği yerlerde görevliler ve turistlere rehberlik eden çalışanlara büyük çoğunlukla özel idareler destek veriyor. Onun için bu personel noktasındaki eksikliğin giderilmesi açısından bakanlıkla sürekli temas halindeyiz.” şeklinde konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı taşra teşkilatının, illere devri konusundaki yasanın henüz çıkmadığını anlatan Vali Harput, “Biliyorsunuz bir temel yasa vardı. Turizm Bakanlığı taşra teşkilatının illere devri söz konusu idi. Bu yasa ile taşra teşkilatı illere devredilirse bütün personelde ile geçecek ve personel ihtiyacını da il takviye ederek karşılayacaktı. Ancak bu henüz kesinleşmediği için bu süreç tam atlatılabilmiş değil. Ama sanıyorum seçimden sora bu konuda nihai karar verilir.” ifadesini kullandı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Bursa Valisi Şahabettin Harput, İznik Müzesi, İznik Müzesi çalıntı, İznik Müzesi haberleri, İznik Müzesi lahit, İznik Nilüfer Hatun Müzesi,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları