Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

İznik Belediye Başkanı Kadri Eryılmaz; İznik’in tarihi potansiyelinden yararlanılmıyor

13 Ekim, 2009 | 10:00

İznik Belediye Başkanı Kadri Eryılmaz İznik Belediye Başkanı Kadri Eryılmaz, İznik’in turizm potansiyelinden yeterince yararlanamadığından yakındı.

Kadri Eryılmaz, “Bursa sadece kış turizmi ile anılıyor. Tarih ve inanç turizmi yeni yeni canlanıyor. İznik turizmi Bursa ile bir bütün olarak anılmalı.” dedi.

İznik’in 8 bin yıllık tarihiyle Anadolu ve dünyanın ender yerleşim alanlarından biri olduğunu vurgulayan Başkan Eryılmaz, bu potansiyeli en iyi şekilde kullanabilmek için çalışacaklarını belirtti.

Başkan Kadri Eryılmaz, “Bunun için de kendi bölgemiz olan İznik’in turizm potansiyelinin kullanılabilmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Bunun yanı sıra dünyaca ünlü İznik çinisi dünyada bir marka haline geldi. Biz de bunu belgelemek için İznik Belediyesi olarak çinimizin patentini aldık. Çalışmalarımızın son aşamasına geldik, bunu da bitirdikten sonra artık çinimizi patentli olarak satmaya başladık. Biz kalitesiyle birlikte İznik çinisinin yaşatılmasını amaçladık ve bu kaliteyi belgeledik.”şeklinde konuştu.

İznik’in Bithynia, Roma ve 1076 yılından itibaren Anadolu Selçuklu ve daha sonra da Osmanlı Devleti İznik Belediye dönemlerinde başkentlik yaptığını hatırlatan Kadri Eryılmaz, “Biz İznik’in tarih kokan ve tarihin yaşatıldığı bir kent olmasını hedefledik. Özellikle Osmanlı İmparatorluğu’nun eserlerinin restorasyonu konusunda çalışmalarımız oldu. Mekece ile Orhangazi arasında yaklaşık bin kamyon geçiyordu. Bu ağır taşıtların sebep olduğu tahribatı azaltmak için 6 kilometrelik çevre yolumuz 2007 yılında açıldı. Restorasyon çalışmaları ile Ayasofya’dan I. Murad Hamamı ve Şeyh Kutbeddin Camii’ne ve ilk Türkçe ilmihali yazan alim Şeyh Kutbeddin’in türbesine kadar pek çok eserimizi restore ettik. Ayrıca Osmanlı Devleti’nin ilk medresesi, ilk vakfiyesi ve kubbeli camisinin yanı sıra büyük bir medeniyetin izleri de kentimizde yaşıyor.” dedi.

Diğer yandan İznik’in turizm dışında en büyük gelir kaynağının tarım olduğunu vurgulayan Kadri Eryılmaz, ilçedeki en büyük zaafın bilinçsiz tarım yapılması olduğunu belirterek, şunları söyledi: “İznik Gölü’ne bağlı 56 yerleşim alanı mevcut, bilinçsiz tarım yapıldığında kullanılan azotlu gübre ve fazla azot bir şekilde göle ulaşıyor ve yosun kirliliğini gündeme getiriyor. Bu konuda İlçe Tarım Müdürlüğü’ne çok önemli bir görev düşüyor. Toprağa fazla ilaç atıldığında ve azotlu gübreler bilinçsiz kullanıldığında hem gereksiz bir maliyet getiriyor hem de doğaya zarar veriliyor. Orhangazi çevresinde bulunan sanayi bölgelerinin de, İznik Gölü’nün geleceği açısından kontrol altına alınması gerekiyor. İznik’te göle dökülen kimyasal maddelerin tamamen bitirilmesini amaçlıyoruz.”

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Anadolu Selçuklu, Ayasofya, azot, Belediye Başkanı Kadri Eryılmaz, Bithynia, dünyaca ünlü, I. Murad Hamamı, İlçe Tarım Müdürlüğü, iznik, İznik Belediye Başkanı, İznik Belediye Başkanı Kadri Eryılmaz, İznik Belediyesi, İznik çinisi, İznik Gölü, iznik turistik tesis, Kadri Eryılmaz, kanalizasyonları projesi, kimyasal maddeler, Mekece, Orhangazi, Osmanlı Devleti, Roma, Şeyh Kutbeddin Camii,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları