Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

İznik Antik Roma Tiyatrosu düzenleniyor

08 Ekim, 2011 | 15:20

Uzun zamandır kaderine terk edildiği için baliciler ve akşamcıların mekânı haline gelen İznik Antik Roma Tiyatrosu’na İl Özel İdaresi tarafından temizlik ve güvenliği için maddi kaynak aktarılıyor.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Kemal Demirel tarafından geçtiğimiz cuma günü İznik ilçesinde bulunan tarihi Antik Roma Tiyatrosu’nun son hali görüntü ve foto ile Bursa Valisi Şahabettin Harput’a iletildi. Vali Harput’un talimatıyla İl Özel İdaresi tarafından maddi ödenek çıkarılarak tiyatronun temizliği ve tel örgülerle güvenliği sağlanacak. Tarihi yapının bir daha zarar görmemesi için güvenlik görevlisi bulundurulacağı açıklandı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Kemal Demirel, “İznik Antik Roma Tiyatrosu diye bildiğimiz tarihi yapı. O zamanki şartlarda inşaatına başlanan bir yapı, daha sonra çeşitli şekillerde imalatı gerçekleştirilmiş ama günümüze kadar muhafaza edilmiş vaziyette ulaşmış. Bu yapıyla ilgili olarak zaman zaman yerinde incelemeler yapılmış, Kültür Turizm Müdürlüğünün elemanları oralarda incelemeler yapmışlar, ancak bugün bakımsız bir halde olduğu yapılan tespitlerde de ortaya çıkmış durumdadır. Konuya el atma anlamında Sayın Valimizle birlikte çeşitli görüşmeler yaptık ve buraya öncelikle bir ödenek temini ve daha sonra da güvenliğinin sağlanması ve kazı çalışmalarının daha sonra devam etmesi şeklinde bir görüş birliğine varıldı. Konuyla ilgili İznik Kaymakamı ile gerekli görüşmeler ve yazışmalar yapıldı ve orasıyla ilgili gerekli maliyet unsurunu oluşturan konular acilen sonuçlandırıldı.”

İl Özel İdaresi kaynağıyla tiyatronun temizleneceğini bildiren Demirel, “Güvenlik amaçlı etrafının tel örgüyle çevrilmesi çalışmaları yapılacaktır. Bu çalışmaların sırasında uzmanlar gerekli çalışmaları yapacaklar, maddi kaynak il özel idaresi tarafından sağlanacak. Orası bu kötü görüntüden kurtulmuş olacak. Daha sonraki kazı çalışmaları yine İl Özel İdaremiz desteğiyle yürüyecektir.” diye bilgi verdi.

Sao Paulo

 

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
iznik, İznik Antik Roma, İznik Antik Roma Tiyatrosu, İznik Tiyatrosu, Kemal Demirel, Kültür Turizm Müdürlüğü, Turizm, Turizm Haberleri,
comment_type != "trackback" && $comment->comment_type != "pingback" && !ereg("", $comment->comment_content) && !ereg("", $comment->comment_content)) { ?>
seyit kağan
27 Ekim, 2012

şu anda restorasyon yapılıyor yeni çitler kondu. işçiler çalışıyor

comment_type == "trackback" || $comment->comment_type == "pingback" || ereg("", $comment->comment_content) || ereg("", $comment->comment_content)) { ?>
Track & Pingback
Trackback and pingback from other blogger
Ekim 27th, 2012 at 21:19 seyit kağan mention something about this post....

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları