Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

İzmir’in ilk yeşil oteli: Swissotel Buyuk Efes

30 Temmuz, 2013 | 14:33

İzmir'in ilk yeşil oteli: Swissotel Buyuk Efes Swissôtel Büyük Efes, TUROB ve Bureau Veritas işbirliğiyle yürütülen “Green Hotels Project”; “Yeşillenen Oteller Projesi ” kapsamında “Gold Green Hotel”, “Altın Yeşil Otel” belgesini alarak yıldızlarını yeşile boyayan İzmir’deki ilk otel oldu.

Avrupalı turistlerin otel seçimlerinde belirleyici rol oynayan “Yeşillenen Oteller” uygulaması Türkiye’yi de etkisi altına almaya başladı. Genel amacı, tesislerin hizmet kalitesinden ödün vermeden çevreye zararlarını en aza indirmek olan projede otellerin çevresel duyarlılıkları Bureau Veritas tarafından 10 başlık altında toplanan 122 kriter üzerinden değerlendiriliyor. Tüm aşamaları başarıyla tamamlayan oteller “Yeşil Otel” sertifikası almaya hak kazanıyor.

Swissôtel Büyük Efes, çevreye ve geri dönüşüme verdiği önemi, kaynaklarının kullanımından mimarisine kadar her alanda göstererek, tüm tesisini güncel tasarruf teknolojilerine göre düzenledi. Bu çalışmalarının sonucu olarak yüzde 98,2’lik bir başarı göstererek “Gold Green Hotel”, “Altın Yeşil Otel” belgesini almaya hak kazandı. Böylece İzmir’in ilk ve tek “Yeşil Otel”i oldu.

Swissôtel, Uluslararası ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Sertifikası ve sürdürülebilirlik programı dahilindeki Seram Sistemi ile enerji tüketimini dikkatle takip ediyor. Bunun yanı sıra, odalarında, toplantı salonlarında, ofislerinde LED aydınlatma kullanıyor ve elektrik ihtiyacının büyük çoğunluğunu doğalgaz sayesinde kendi öz kaynaklarından elde ediyor. Kendi elektrik enerjisini üreten Swissôtel, bu süreçte ortaya çıkan ısıyla da ısıtma-soğutma ve sıcak su ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılıyor. Ayrıca, otelin genel alanlarında kullanılan fotoselli bataryalarla su tasarrufu destekleniyor.

Swissôtel Büyük Efes, İzmir Genel Müdürü H. Rıza Elibol; sürdürülebilirlik yönünden en güçlü markalardan biri olduklarını belirterek yürüttükleri bu enerji tasarrufu projesi sayesinde 2012 yılında 3 bin 729 m3 su tasarrufu yaptıklarının altını çizdi. Sözlerine devam eden Elibol, enerji tasarrufunun yanında atık yönetimi konusundaki hassas çalışmalarını da “Gold Green Hotel”, “Altın Yeşil Otel” belgesini alarak taçlandırdıklarını ifade etti. Çevre bilincinin tüm topluma yayılmasının sürdürülebilir bir dünya için kritik önem taşıdığını belirten Elibol, bu kapsamda sosyal paydaşları, otel misafirleri, ekip arkadaşları ve yerel toplum örgütleri ile birlikte daha birçok projeye imza atacaklarının da müjdesini verdi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Altın Yeşil Otel, Green Hotels Project, İzmir, İzmir haberleri, İzmir ilk yeşil otel, İzmir yeşil otel, İzmir yeşil oteli, İzmir yeşil oteli Swissotel Buyuk Efes, Swissotel, Swissotel Buyuk Efes, Swissotel Büyük Efes İzmir, TUROB, Yeşillenen Oteller Projesi,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları