Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

İzmir’de 137 yıllık tarihi Yahya Paşa Yalısı kül oldu

24 Aralık, 2010 | 10:28

İzmir’in Bayraklı ilçesinde bulunan 137 yıllık tarihi Yahya Paşa Yalısı’nda henüz bilinmeyen bir nedenden dolayı yangın çıktı.

Koruma kurulu tarafından Doğal Sit Alanı ilan edilen binada zaman zaman alkol ve madde bağımlısı kişilerin kaldığı öne sürülüyor. Yangının çıkış nedeninin belirlenmesi için çalışma başlatıldı.

Son Osmanlı Padişahı Vahdettin’in paşalarından Yahya Paşa tarafından 1873 yılında yaptırılan ve yıllardır metruk halde olan binada çıkan yangın, 2 saat içinde tarihi binayı küle çevirdi. Ord. Prof. Dr. Ekrem Akurgal Sokak ile 1606/1 sokağın kesiştiği yerde bulunan yalıda dün saat 23.00 sıralarında henüz belirlenemeyen bir nedenle çıkan yangın korku dolu anların yaşanmasına neden oldu. Yangın büyüyerek etkisini artırırken, alevler kısa sürede tüm binayı sardı. Olay yerine çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. Yoğun çaba harcayan ekipler uzun uğraşlar sonucunda alevleri kontrol altına aldı.

1983 yılında Kültür ve Doğal Varlıkları Koruma Kurulu tarafından birinci derecede sit alanı olarak ilan edilen yalının Yahya Paşa’nın torunu olan ve Hollanda’da akademisyenlik yapan Mahmut Görkey’e ait olduğu öğrenildi. Vatandaşlar yangının 3 ayrı noktadan başladığını iddia etti. Daha önceden de yalıda küçük çaplı yangınların çıktığı ancak büyümeden söndürüldüğü öğrenildi. Uzun zamandır metruk halde bulunan tarihi binada zaman zaman alkol ve madde bağımlısı kişilerin kaldığı da öne sürüldü. Kundaklanma ihtimaline karşı polis ekipleri soruşturma başlattı. Yangının kesin çıkış nedeni, soğutma çalışmalarından sonra yapılacak bilirkişi incelemesinden sonra ortaya çıkacak.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
İzmir, İzmir Tarihi Yalı, İzmir Yahya Paşa Yalısı, İzmir Yangın, Yahya Paşa Yalısı, Yahya Paşa Yalısı Yangın,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları