Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

İzmir’in tarihî Forbes Köşkü turizme kazandırılacak

21 Mayıs, 2011 | 16:22

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, bir dönem levanten ailelerin çok bulunduğu İzmir’in Buca ilçesinde, Forbes ailesine ait dönemin gösterişli yapılarından biri olan ancak çürümeye terk edilen Forbes Köşkü’ne sahip çıkarak turizme kazandırmak istediklerini söyledi.

Buca SSK Hastanesi bahçesindeki köşkü İzmir İl Kültür Turizm Müdürü Abdülaziz Ediz’ile birlikte gezen Bakan Günay, incelemelerde bulundu. Günay, binanın resimleriyle birlikte tarihî ve teknik özelliklerinin yer aldığı bir dosya hazırlanmasını istedi.

Görkemli köşkün çürümeye terkedilmesinin kendisini derinden üzdüğünü belirten Günay, buranın turizme kazandırılması gerektiğini söyledi. Köşkün Sağlık Bakanlığı’ndan kendilerine devriyle ilgili çalışmaların hemen başlatılmasını istedi.

1908 yılında yaptırılan Forbes Köşkü, bir yıl sonra yandı, 1910 yılında tadilat gördükten sonra bugünkü halini aldı. Köşk, 1950’de SSK’nın mülkiyeti altına girdi, 2006 yılında da Sağlık Bakanlığı’na devredildi. Uzun yıllar poliklinik olarak kullanılan Forbes Köşkü, daha sonra aynı bahçeye yeni ve daha büyük bir hastane binası yapılınca boşaltıldı ve zaman içinde harabeye dönüştü.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Ertuğrul Günay, Forbes Köşkü, Forbes Köşkü İzmir, İzmir Forbes Köşkü, İzmir Forbes Köşkü turizm, Kültür Turizm Müdürü Abdülaziz Ediz,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları