Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

İzmir’in EXPO 2020 adaylığı için ‘Sağlık Zirvesi’ düzenlendi

03 Haziran, 2011 | 09:32

İzmir Ticaret Odası (İZTO), EXPO 2020’ye aday olan İzmir’in “Sağlık” temasının geliştirilmesi amacıyla üniversite rektörleri, tıp fakültesi dekanları, hastane başhekimi ve yöneticileri, İzmir İl Sağlık Müdürlüğü yöneticileri, sağlıkla ilgili derneklerin yöneticileri, sağlık, tıbbi malzeme ve turizm sektörleriden 49 yöneticinin katılımıyla “Sağlık Zirvesi” düzenledi.

Zirvenin açılışında konuşan İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş bakanlık, sivil toplum kuruluşları ve bilim kurumlarıyla en iyiyi yakalamak için çalışacaklarını belirtti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın imzaladığı İzmir’in adaylık mektubunu, 18 Mayıs 2011’de İzmir Valisi Cahit Kıraç ile birlikte Paris’te Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE)’na teslim edildiğini hatırlatan Demirtaş, BIE Başkanı Los Carteles’in, EXPO 2015 adaylığı için belirlenen ”Herkes için Sağlık” temasının yenilenmesi gerektiğini söylediğini aktardı.

EXPO 2020 seçimlerinin 2013 Mart ayında yapılacağını kaydeden Demirtaş, “Bu tarihte 157 üye oy kullanacak. Sayın Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül başta olmak üzere etkin bir çalışma başlatıldı. İstanbul’daki Az Gelişmiş Ülkeler Toplantısı’na katılan 200’ü aşkın cumhurbaşkanı, başbakan ve dışişleri bakanı gibi en üst düzey temsilcilere İzmir’i tanıtmak için bir set hazırladık ve adaylığımız için destek istedik. Bu çalışmalarımızın sonuçlarını alıyoruz. Örneğin Malavi, o toplantıdaki temaslar sonucunda BIE’ye üye olarak İzmir’e destek için çalışmaya başladı.” dedi. İzmir EXPO 2020’yi alırsa şehre büyük bir zenginlik geleceğini vurgulayan Ekrem Demirtaş, “EXPO ile 25 milyar dolarlık yatırım çekecek. Kişi başı millî gelir 25 bin doların üzerine çıkarak, Türkiye ortalamasını ikiye katlayacak.” şeklinde konuştu.

Kâtip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Galip Akhan ise zirvenin, sağlıkla ilgili bütün tarafları biraraya getirmesi açısından önemli olduğunu söyledi. Rektör Akhan, “İzmir’deki devlet ve özel üniversitelerimizin yöneticileri, EXPO’nun temasının ‘sağlık’ olarak belirlenmesini bir şans, bir avantaj kabul edip alt çalışma grupları kursun. Büyük üniversitelerimizin rektörleri de doktor, yani işin içindeler. Onlara büyük görev düşüyor.” dedi.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serhat Bor da inovasyon alanında gelişme için EXPO’nun çok önemli bir araç olduğunu kaydetti. Dekan Bor, “Alt çalışma gruplarıyla İzmir’de neler çok güçlü, neler ilgi çekiyor ortaya koyulmalı. Burada çok güçlü tıp fakülteleri var ama temanın geliştirilmesi, inovasyonun işin içine katılması için mühendislik fakülteleri, ar-ge çalışması yapan kurumlar da önemli. Uluslararası kimliklerin çekilmesi açısından yurtdışı kimlikler de önemli. Örneğin Dr. Mehmet Öz gibi, Harvard Resarch Grup gibi kurumlar ve isimleri yanımıza çekmeliyiz. Yan tema olarak da İzmir’in tıpta çok köklü bir tarihi var. Sağlığın doğduğu topraklar olabilir, sağlık ve tarih olabilir. 2013’teki oylamaya kadar bir fon ayrılmalı ve alt kongreler yapılmalı.” diye konuştu.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tülay Canda ise İzmir’in sağlıkla ilgili kaynaklarının ve potansiyelinin yeterince tanıtılmadığını söyledi. Dekan Canda, internet sitelerinde tanıtım yapılırken özellikle İzmir’in sağlık alanındaki tarihinin anlatılması gerektiğini belirterek, “Hastanelerin internette tanıtımı yapılabilir. Tarama programları yapılabilir. Dokuz Eylül ve Ege üniversiteleri tıp fakülteleri, çok güçlü iki kurumumuz. Bugünden çalışmalara başlayarak ses getirmeliyiz. Gruplar kurarak, büyük bilimsel projeler yapabiliriz.” dedi. Prof. Dr. Canda, diş ağız tedavisiyle güzellik merkezlerine yurtdışından büyük talep geldiğini ve İzmir’in bu konuda güçlü olduğunu sözlerine ekledi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
EXPO, EXPO 2020, İzmir EXPO, İzmir Expo 2020, İzmir Sağlık Zirvesi, Sağlık Zirvesi, Turizm Haberleri,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları