Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Yeni mi aklınıza geldi?

21 Aralık, 2009 | 14:49

İvriz Kaya Kabartmaları Konya’nın Halkapınar ilçesinde Hititler’den kalma İvriz Kaya Kabartmaları nihayet koruma altına alınıyor.

2700 yıllık anıtın, çevre ve doğa şartlarından korunması için Konya İl Genel Meclisine önerge verildi.

Ereğli İl Genel Meclis Üyeleri İshak Acar ve Ahmet Öz tarafından sunulan önergede, Hitit dönemine ait tarihi anıtın üstünün açık olması ve gerekli önlemler alınmadığından her geçen gün yıpranıp yıkılmaya yüz tuttuğu belirtilerek, anıtta gerekli bakım ve onarımların yapılarak koruma altına alınması istendi.

Anıtını hedef tahtası haline de döndüğünü ifade eden İl Genel Meclis Üyesi İshak Acar, tarihi anıtın sapan taşlarına, havalı tüfek saçmalarına, fişeklere hedef olduğunu söyledi.

Acar, doğal tahribat nedeniyle anıtta derin çatlaklar oluştuğunu, yağmur ve kar sularının biriktiği bu çatlaklarda donan suyun erimesi sonucunda genişlemeler meydana geldiğini, bu yüzden anıtta gerekli bakım ve onarımların yapılarak, koruma altına alınması yönünde meclise önerge verdiklerini dile getirdi.

İl Genel Meclisi Kültür ve Turizm Komisyonunun önümüzdeki günlerde Halkapınar’a giderek anıt ve çevresinde inceleme yapması bekleniyor. Komisyonun hazırlayacağı rapor, İl Genel Meclisinin Ocak ayı birleşiminde görüşülerek karara bağlanacak. (Memleket gazetesi)

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Ahmet Öz, İshak Acar, İvriz, İvriz Kabartmaları, İvriz Kaya Kabartmaları, Konya, Konya Halkapınar, Konya İvriz, Turizm Haberleri,
comment_type != "trackback" && $comment->comment_type != "pingback" && !ereg("", $comment->comment_content) && !ereg("", $comment->comment_content)) { ?>
Ünal Özsen
21 Aralık, 2009

Dünya da en fazla Tarihi eserlere
sahip olan Ülkelerin basinda Türki
ye,Italya ve Yunanistan gelmektedir
Bizler bundan mutluluk duymaliyiz.
Böyle bir Tarihi gecmis topraklar
üzerinde yasadigimiz icin.Fakat baz
i geri zekalilar bunun farkinda de
giller onlara anlatmak ve onlari ik
na etmemiz ve ögretmemiz lazim.2700
Yillik Tarihi eserler yipratilmaz.
Bu Tarihi eserler her gelecek nesi
le aittir.Bunun bilincinde olmalari
gerekir.

comment_type == "trackback" || $comment->comment_type == "pingback" || ereg("", $comment->comment_content) || ereg("", $comment->comment_content)) { ?>
Track & Pingback
Trackback and pingback from other blogger
Aralık 21st, 2009 at 20:42 Ünal Özsen mention something about this post....

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları