Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

İtalya’nın ünlü simgesi Pisa Kulesi’nin eğimi azalıyor!

23 Kasım, 2018 | 16:36

İtalya'nın ünlü simgesi Pisa Kulesi’nin eğimi azalıyor!

İtalya’ya giden turistlerin ilk uğradıkları yerlerin başında gelen, eğikliğiyle meşhur Pisa Kulesi’nin eğiminin azalmazı yetkilileri sevindirdi.

Dünya turizminin önemli ülkelerinden olan, Venedik, Roma, Milano gibi turistik yerleri her sene milyonları ağırlayan İtalya‘nın bir başka ünlü simgesi Pisa Kulesi’nin eğiminin azalması haberi sevinç yarattı.

İtalya’nın ünlü simgesi Pisa Kulesi’nin eğimi azalıyor

İtalya’ya giden turistlerin uğrak yerlerinden olan Pisa Kulesi‘nin restorasyon işlerini izleyen gözlem grubuna göre, Orta Çağ’dan kalma, 57 metre uzunluğundaki kule son 20 yılda 4 santimetre düzleşti. Pisa Kulesi 1990 yılında, yıkılabileceği endişesi üzerine 800 yıldır ilk kez ziyaretçilere kapatılmıştı. O dönem kule 4,5 metre eğikti.

Pisa Kulesi 60 milyon dolarlık masrafla 45 santimetre doğrultuldu

260 milyon dolarlık masrafla 45 santimetre doğrultuldu

Polonyalı uzman Michele Jamiolkowski önderliğindeki bir grup uzman 1993’ten 2001’e kadar Pisa Kulesi’ni sağlamlaştırmaya çalıştı. İtalya’nın dünyaca ünlü kulesi, yaklaşık 260 milyon dolarlık masrafla 45 santimetre doğrultuldu.

Son gelişmeleri yorumlayan İtalyan Profesör Salvatore Settis, “Sanki kulenin ömrüne 200 yıl daha eklenmiş gibi oldu” ifadelerini kullandı.

Pisa Üniversitesi Jeoteknik Profesörü Nunziante Squeglia’nın ise “Önemli olan çan kulesinin sağlamlığı, ki o da beklenenden iyi” açıklamasında bulundu.

1173’te yapımına başlanan Pisa Kulesi, 5 yıl sonra yana yatmaya başlamıştı. Pisa Kulesi’nin inşa edildiği kum ve kil taban, güney tarafında kuzey tarafından daha yumuşaktı. Kulenin üçüncü kulesi yapıldığında kayan toprak temeli yerinden oynatmıştı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Dünya Turizmi, Eğik kule, İtalya, İtalya Turizmi, Michele Jamiolkowski, Nunziante Squeglia, Pisa Kulesi, Salvatore Settis,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları