Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

İtalyan kasabası Acciaroli’deki uzun yaşamın sırrı ne?

09 Eylül, 2016 | 06:05

İtalyan kasabası Acciaroli'deki uzun yaşamın sırrı ne? İtalyan kasabası Acciaroli’de yaşayan her 10 kişiden birinin 100 yaşın üzerinde olması bir hayli dikkat çekici.

700 kişinin yaşadığı İtalya‘nın güneybatısındaki Acciaroli kasabasında yaşam süresinin uzun oluşu bilim insanlarının da dikkatini çekti ve Acciaroli araştırma konusu oldu.

Roma’daki Spineza Üniversitesi öncülüğünde bir araştırma ekibi kasaba halkının sağlığını ve alışkanlıklarını anlamak üzere 6 ay burada yaşayarak incelemelerde bulundu. cnnturk.com’un haberine göre, araştırma ekibi 80 kişiden aldığı kan örneklerinde adrenomedullin adı verilen, kan damarlarını genişleten hormonun seviyesinin “olağandışı seviyede” düşük olduğu gördü. Üstelik hormonun 20’li ve 30’lu yaşlarındaki insanlarla aynı seviyede olduğu tespit edildi.

Bilim insanları bu hormonun kılcal damarlardaki kan dolaşımını düzenlediği için önemli bir koruyucu faktör haline geldiğini ifade ediyor.

Öte yandan kasabada yaşayanların beslenme alışkanlıkları da dikkat çekiyor. Acciaroli halkı taze balıkları, bahçede yetiştirilen tavşan ve tavukları yiyor; yemeklerini zeytinyağıyla pişiriyor.

Biberiye tüketimi ön planda

Beslenme alışkanlıklarında öne çıkan bir diğer şey: Biberiye. Kasabada bolca tüketilen biberiyenin beyin foksiyonlarını geliştirdiği ifade edilirken, bölgedeki bitki çeşitliliğinin uzun ömrün sırrı olabileceği düşünülüyor.

Katarakt hiç yok

Konuyla ilgili İngiliz Telegraph gazetesine konuşan California San Diego Üniversitesi’nden Doktor Alan Maisel, ”Batılı ülkelerde öne çıkan obezlik, alzheimer ve kalp rahatsızlıklarına burada rastlamıyoruz. Aynı şekilde yaşlıların genellikle musdarip oldğuu katarakt da bölge halkında görülmüyor. ABD’de 80 yaşın üzerindeki pek çok kişide katarakt var” diyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Acciaroli, Acciaroli italya, Acciaroli nerede, Acciaroli uzun yaşam, İtalya, İtalya Turu, Roma, Spineza Üniversitesi,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları