Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

İtalya’da tatilin en renkli rotası: Burano

06 Mayıs, 2015 | 11:38

burano-adasi-venedik-turu İtalya’nın doğası, mimarisi ve sanat eserleriyle ünlü Venedik şehrinin 118 adasından biri olan Burano, farklı renklere boyalı evleriyle turistlerin ilgisini çekiyor.

Burano Adası, Venedik’in 11 kilometre kuzeyinde yer alan 3 bin nüfuslu küçük bir kasaba. Araç trafiğine kapalı olması nedeniyle sessizliği, rengarenk evleri ve dantelleriyle ünlü Burano; mor, pembe, yeşil, sarı, turuncu, kırmızı, mavi, turkuaz renklere boyalı evleriyle adeta renklerin buluşma adresi.

Bazı evlerin birden çok renge boyandığı adanın neden rengarenk olduğu konusunda ise rivayetler çeşitli. Bunlardan en ilginci ise adalı balıkçıların gece evlerini rahat bulabilmeleri için kadınların evleri çeşitli renklere boyaması.

burano-adasi-venedik-italya

Evlerin rengini değiştirmek yasak

Kanalların iki yanına sıralanmış çift katlı evlerin önünde ise ev ile aynı renk balıkçı sandalları dikkati çekiyor. Burano’da evlerin renkleri koruma altına alınırken, evinin rengini değiştirmek isteyenlerin belediyeden izin alması gerekiyor.

Adaya ilk yerleşen Romalılar

Romalılar tarafından 6. yüzyılda yerleşime açılan adanın isminin nereden geldiğine yönelikse 2 ayrı inanış bulunuyor. Adanın, Buriana ailesi tarafından kurulduğu için Burano ismini aldığı ya da ilk yerleşimcilerin Buranello’dan geldikleri için bu ismin verildiği düşünülüyor. İtalya Roma Turları İçin Tıklayın

Geçmişte balıkçılık ve dantel ticaretiyle uğraşan ada halkının bugünlerde ise en önemli geçim kaynağı turizm. 16. yüzyıldan itibaren dantel ticaretinin merkezlerinden biri olan adada bugün ise turistlere yönelik dantel üretiminin yapıldığı bir dantel okulu ve müzesi bulunuyor. Venedik Turları İçin Tıklayın

Venedik’ten 20 dakika

Kendine özgü deniz trafiği, sudaki trafik işaretleri, bir otobanı andıran geliş-gidiş güzergahlarının bulunduğu Venedik’ten adaya ulaşım vapurla 45, deniz taksiyle ise 20 dakika (Anadolu Ajansı).

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Burano, Burano adası, Burano adası turu, Burano boyalı evleri, Burano evleri, Burano italya, Burano nerde, Burano turu, İtalya, İtalya Tatili, İtalya Turu, ucuz Venedik turu, Venedik, Venedik Balayı, Venedik Burano, Venedik Burano adası, Venedik Burano turu, Venedik italya, Venedik Karnavalı, Venedik turu, Venedik turu italya,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları