Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

İsviçre’den Flaş “Booking.com” Kararı

15 Eylül, 2017 | 09:40

Bookingcom İsviçre

 

İsviçre´de resmi bir makam olarak faaliyet gösteren “fiyat denetleyicisi” gerçekleştirdiği bir denetimde booking.com´un İsviçre´de istediği komisyonlarda fiyatları belirlemede usulsüzlük yapıldığına dair ipucu bulduğu için hukuki süreç başlattı.

SDA adlı haber ajans tarafından yayınlanan habere göre Booking.com adlı otel satış platformu uzun zamandan beri hem İsviçre parlamentosunun hem de „fiyat denetleyicisi“ adını taşıyan kontrol mekanizmasının dikkatini çekmiş durumda. „Fiyat denetleyicisi“ Stefan Meierhans bunun için ve yaptığı bir araştırmada „fiyatı kötüye kullanım“ konusunda ipucu bulduğu için şimdi booking.com´a karşı hukuki süreç başlattı.

 

Hukuki sürecin başlatılmasından önce booking.com ile birlikte her iki tarafın kabul edebileceği bir çözümü arayıp bulamadıklarını kaydeden Meierhans, booking.com´un bu konuda işbirliği yapmaya yeltenmediğini de ekledi.

 

Booking.com ile ilgili Şubat ayında yapılan araştırmada şirketin pazar şartlarına göre uygun davranıp davranmadığı, otelcinin booking.com´da listelenmesi için ne kadar ödemek zorunda kaldığı, otelcinin hangi şekilde gösterildiği ve bunun için ne kadar komisyon ödemek zorunda kaldığı gibi konular ele alındı.

 

Online satış platformlar genel olarak kısıtlayıcı katılım şartlarından dolayı tartışılan şirketler haline geldi, özelikle üye otellerine fiyat konusunda dayatmalarda bulundukları için. Oteller ve otellerin mesleki birlikleri, özellikle otellerin başka platformlarda yataklarını istedikleri fiyattan satmalarını yasaklayan maddeleri şirketin pazarlama özgürlüğünü kısıtlayan bir yaptırım olarak eleştiriyorlar.

 

Buna rağmen tüm dünyada olduğu gibi İsviçre’de online otel satışı yapan platformların önemi her geçen gün artmakta. Bu gibi platformların pazar payı 2015 yılında İsviçre´de yüzde 6.7 iken, 2016 yılında ani bir artışla yüzde 27´e kadar çıktı. İsviçre´deki online otel satışı konusunda Booking, Expedia ve HRS direkt online satışların yüzde 93´ünü gerçekleştirdikleri için piyasaya tamamen hakim durumda. İçlerindeki en çok satış yapan şirket ise hukuki süreç başlatılan booking.com.

 

Üç şirketin İsviçre´deki toplam cironun bir milyar İsviçre Frangı olduğu, kendilerine oteller tarafından ödenen komisyonların toplamının 150 milyon İsviçre Frangı bulduğu tahmin ediliyor.

 

Kaynak; 1

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
booking.com, İsviçre, SDA,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları