Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

İstanbul’un kültürel geleceği yeniden çiziliyor!

09 Mayıs, 2018 | 12:42

İstanbul'un kültürel geleceği yeniden çiziliyor!

Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul’un kültürel geleceği yeniden belirleniyor. Bu kapsamda İstanbul’un tarihi, sosyal ve kültürel birikiminin tüm yönleriyle ele alınacağı İstanbul Kültür Çalıştayı 11-12 Mayıs’ta düzenlenecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul’un kültürel geleceği yeniden belirleniyor. Bu kapsamda İstanbul’un tarihi, sosyal ve kültürel birikiminin tüm yönleriyle ele alınacağı İstanbul Kültür Çalıştayı 11-12 Mayıs’ta düzenlenecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ilgili tüm tarafların katılımıyla organize çalıştay ile İstanbul’un sosyal, kültürel değerlerinin, estetik mimarinin en önemli örneklerini oluşturan tarihi yapılarının durumunun sil baştan masaya yatırılması hedefleniyor.

İstanbul’un kültürel geleceği yeniden çiziliyor

11-12 Mayıs’ta Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilecek çalıştayın açılışını, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş yapacak.

Çalıştay kapsamında kurulan 11 ayrı komisyonda Türkiye’nin önde gelen 215 ilim, fikir, kültür ve düşünce insanı, İstanbul’un dünü, bugünü ve geleceğini konuşacak.

Çalıştayda İstanbul’un 11 farklı yönü ele alınacak

İstanbul Kültür Çalıştayı’nda kurulan komisyonlar, “yedi tepeli şehir” olarak anılan, doğal ve mimari güzellikleriyle dünyanın dört bir yanından gelen turistleri ağırlayan mega kentin farklı yönlerini ele alacak.

Çalıştayda tartışılacak ana konu başlıkları ise şunlar olacak: “İstanbullu Olmak: Şehir, Kimlik, Şuur”, “İstanbul: Mimari Miras”, “İstanbul’un Kültürel Ortak Yönetimi: Yerel, Ulusal, Küresel”, “İstanbul’u Tasarlamak: 2023’ten 2053’e”, “İstanbul: Kültür ve Diplomasi”, “İstanbul: İnsanlar”, “İstanbul: Edebiyat”, “İstanbul: Sanat”, “İstanbul: Gündelik Yaşam”, “İstanbul: Kültürel Mekanlar”, “İstanbul: Yayıncılık Kültürü”.

İstanbul için yeni yol haritası belirlenecek

Bakanlık, 2 gün sürecek çalıştayın sonunda 11 komisyondan çıkan önerileri “İstanbul Kültür Çalıştayı Sonuç Raporu”nda toplayacak.

Kamuoyuyla da paylaşılacak rapor, İstanbul için oluşturulacak yeni yol haritasına da ışık tutacak. Şehrin sosyal, kültürel ve sanatsal açıdan geleceği için atılacak yeni adımlar, raporda yer alan öneriler dikkate alınarak belirlenecek.

Çalıştayda ayrıca, kültürel mekanlar ve yayıncılık kültürü bağlamında İstanbul’un geleneksel ve güncel haritaları da çıkarılacak.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Çalıştay, İstanbul, İstanbul Kültür Çalıştayı, İstanbullu Olmak, Kültür ve Diplomasi, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültürel Mekanlar, Mimari Miras, Numan Kurtulmuş, Turizm,

Turizm Yorumları

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları