Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

İstanbul’un kültürel mirası kayıt altına alınacak

20 Ekim, 2009 | 09:39

İstanbul'un kültürel mirası Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Bilimler Akademisi ortaklığıyla İstanbul’un kültür mirası ve kültür ekonomisi envanteri çıkarılacak.

2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı tarafından desteklenen proje tamamlandığında, İstanbul’un kültürel mirasına fişler, haritalar, raporlar, fotoğraflar, tablolar, grafikler ve çizelgeler halinde tek bir sistemden ulaşılabilmesi planlanıyor.

Proje hakkında bilgi vermek için Alay Köşkü’nde bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, projeyi yaklaşık dört yıl önce başlattıklarını belirterek, “Daha önce bir türlü sona gelemedik. Ancak bugün iyi bir envanter çıkarmak için her şey var. İyi bir proje, iyi bir ekip, altyapı ve gerekli tüm kurumlar var. 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı da bunlardan biri.” şeklinde konuştu.

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Başkanı Prof. Dr. Yücel Kanpolat, projeye sahip çıkmanın insanlık için bir borç olduğunu söyledi. Kanpolat, projeyi ‘dünya projesi olmaya aday bir proje’ olarak ifade etti.

Proje İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nce sürdürülecek ve 2010 sonunda tamamlacak. İstanbul’daki kültür mirası verileri Kültür ve Turizm Bakanlığı ile TÜBA işbirliğinde oluşturulan ‘Ulusal Kültür Mirası’ sistemi içine alınacak. Envanter hazırlandığında İstanbul’un kültür politikasının geliştirilmesine yönelik kapsamlı, güncellenebilir bir veri tabanı ortaya çıkacak. Elde edilen veriler internet üzerinden herkesin kullanımına açılacak.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
2010 Avrupa Kültür Başkenti, fotoğraflar, grafikler, haritalar, İstanbul, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü, İstanbul Proje, İstanbul Ulusal Kültür Mirası, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, Prof. Dr. Yücel Kanpolat, raporlar, tablolar, Turizm Gazetesi, Turizm Haberleri, Türkiye Bilimler Akademisi,
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları