Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

İstanbul’daki havalimanlarında sıvı kısıtlaması başladı

01 Mart, 2012 | 10:44

Hava yoluyla seyahat eden yolcuların dış hat uçuşlarında uygulanan el ve kabin bagajlarında sıvı kısıtlaması, İstanbul Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havaalanı iç hat uçuşlarında da uygulanmaya başladı.

Türkiye’de 2009 yılında yalnızca dış hat uçuşlarında başlatılan sıvı kısıtlamasının, ECAC ve ICAO’nun denetim raporlarının ardından iç hatlarda da uygulanmasına karar alındı.

Yeni uygulamayla, kabin bagajlarında taşınmasında sınırlama getirilen sıvılar, uçak altı bagajlarda havayolu işletmesinin kuralları içinde taşınabilecek.

Söz konusu uygulama ile yolcuların seyahatleri esnasında yanlarında sıvı ürünler bulundurmaları yasaklanmamakla beraber miktarı kısıtlanıyor. Her yolcu yaklaşık 20×20 santimetre boyutlarında 1 litrelik ağzı kilitli şeffaf plastik poşet içerisinde her birinin hacmi 100 mililitreyi geçmemek üzere sıvı, jel ve sprey ürünlerini bulundurabilecek.

Özel durumlar göz önünde bulundurularak kısıtlamada birtakım istisnalar uygulanabilecek. Örneğin bebek ile seyahat eden yolcuların seyahat süresince yetecek miktarda mama/süt bulundurabilmeleri veya ilaç kullanımı zorunlu olan yolcuların seyahat süresince yeterli olacak miktarda ve orijinal ambalajında olmak kaydıyla ilaç bulundurabilmeleri mümkün olacak. Ancak son güvenlik kontrol noktasında söz konusu yolculardan mama veya ilacı tatmaları veya hastalığı/ilaç kullanımı ile ilgili belgeleri istenebilecek.

Sıvı kısıtlaması uygulaması nasıl olacak

Her yolcu 1 adet şeffaf plastik poşet taşıyabilecek. Poşet içerisinde konulan her bir ürün maksimum 100 mililitre olacak. İçindeki miktara bakılmaksızın kabı 100 mililitreden büyük ürünlerin geçirilmesine müsaade edilmeyecek. Yolcuların el bagaj/çantalarındaki sıvı ürünleri son güvenlik kontrol noktasında göstermeleri ve x-ray cihazına ayrı olarak koymaları gerekecek. Uçak altı bagajlarda herhangi bir sıvı kısıtlaması uygulanmayacak, ancak bu konuda havayolu işletmesinin kuralları geçerli olacak.

Kısıtlamaya dahil olan sıvılar şöyle:

”-Su, şurup, içecekler dahil her türlü sıvı,

-Kremler, losyonlar, yağlar (kozmetik yağlar dahil), kolonya, parfümler, maskara dahil her türlü makyaj malzemesi (katı halde olan rujlar hariç),

-Tıraş köpükleri, deodorantlar, diş macunu dahil her türlü macun kıvamındaki maddeler,

-Reçel, bal, yoğurt, pekmez ve salça gibi tam katı halinde olmayan yiyecekler ve jeller,

-Kontak lens sıvıları, şampuanlar, sprey ve aerosoller ve yukarıda sayılan maddelere benzeyen diğer maddeler.”

Bir aylık pilot uygulama süresince başka illerden İstanbul’daki havaalanlarına uçacak ve burada başka bir uçuşa transfer olacak yolcuların mağdur olmamaları için ilk çıkış noktalarında İstanbul’daki uygulama hakkında bilgilendirilmeleri için sıvı kısıtlamaları hakkında tanıtıcı film, broşür ve afiş hazırlandı.
Uygulama ayrıntıları ve örnek broşür, afiş ve filmler Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) internet sitesinde yer alıyor. Ayrıca SHGM tarafından, tanıtım CD’leri ilgili kurum ve kuruluşlara gönderildi.

Kısıtlama, 1 Nisan’dan itibaren yurttaki bütün havaalanlarında uygulanacak.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
havalimanlarında sıvı kısıtlaması, iç hatlarda sıvı kısıtlaması, İstanbul Atatürk Havalimanı Sıvı Kısıtlaması, İstanbul'daki havalimanlarında sıvı kısıtlaması, Sabiha Gökçen Havaalanı, Sabiha Gökçen Havaalanı Sıvı Kısıtlamas, yurtiçi uçuşlarda sıvı kısıtlaması,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları