Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

İstanbul’da Turist Sayısı 16 Yıl Sonra İlk Kez Düştü

06 Ocak, 2017 | 09:49

İstanbul’da turizm çöküşte. Turist sayısı 16 yıl sonra ilk kez düştü.

İstanbul turist sayısı ilk kez azaldı

Rusya ile yaşanan ‘uçak krizi’nin ardından turizm ‘alarm vermeye’ başlamış, ekonomideki ‘kriz,’ 15 Temmuz darbe girişimi ve bombalı saldırıların ardından düşüş süreklilik kazanmıştı.

BBC Türkçe’nin haberine göre, İstanbul Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün açıkladığı veriler, en büyük turist kaybının Haziran ayında gerçekleştiğini ortaya koydu.

2000 yılından bu yana yabancı turist sayısında ilk kez azalmanın yaşandığı belirtilirken, haziran ayında İstanbul’a gelen turist sayısında önceki yıla göre yüzde 35.2’lik bir kayıp olduğu belirtildi.

İstanbul’a 2016 yılında toplam 9 milyon 204 bin turistin gelirken, bu rakamın 2015 yılında 12 milyon 415 bin olduğu açıklandı. 2016 yılında İstanbul’a en çok ziyaretçiyse Almanya’dan geldi. Verilere göre, turist sayısı 1 milyonu buldu.

ABD’li turist sayısında ciddi düşüş

2015 yılına kıyasla, İstanbul’u en çok ziyaret eden 10 ülke arasında en keskin düşüş ABD ve Irak’ta yaşandı. 2016 yılında ABD’den gelerek İstanbul’u ziyaret eden yabancı turist sayısı yüzde 43.2 azalırken bu oran Irak’tan gelen turistlerde yüzde 43.1 oldu.

Rusya’dan İstanbul’a gelen yabancı ziyaretçi sayısında ise yüzde 39.1’lik bir kayıp söz konusu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
İstanbul, Rusya, Turizm,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları