Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

İstanbul’a gelen 4 turistten birisi Arap oldu!

08 Haziran, 2018 | 12:55

İstanbul'a gelen 4 turistten birisi Arap oldu!

Türkiye Otelciler Birliği’nin araştırmasına göre, 2018 yılının ilk 4 ayında İstanbul’a gelen her 4 turistten biri Arap oldu. Bu dönemde İstanbul’a gelen 4 milyon 200 bin turistin 967 binini Araplar oluşturdu.

Türkiye Otelciler Birliği’nin (TÜROB) araştırmasına göre, Orta Doğu bölgesinden Türkiye’ye bu yıl gelecek turist sayısında çift haneli artış trendinin sürmesi bekleniyor. Ramazan ayında da Arap turistlerin ilgisi artarak devam etti.

Türkiye’ye Orta Doğu bölgesinden gelen turist sayısı 2017’de bir önceki yıla göre % 44 artarak 3.6 milyona ulaşırken, 2018’in ilk çeyreğinde % 45 artışla 703 bin olarak gerçekleşti.

Her 4 turistten biri Arap oldu

İstanbul’a gelen ziyaretçiler içinde Arap ülkelerinden gelen ziyaretçilerin payı istikrarlı artışını sürdürürken, kenti ziyaret eden her 4 turistten biri Arap oldu.

İstanbul’da 2010’da toplam ziyaretçiler içinde yüzde 10 olan Arap turistlerin payı 2017’de tüm zamanların rekoru ile yüzde 24,3’e yükseldi. Geçen yıl kente gelen 10 milyon 840 bin turistten Arap olanların sayısı 2 milyon 630 bine ulaştı. Arap turistlerin toplam turistler içindeki payı yüzde 24,3 oldu.

2018 senesinin ilk 4 ayında İstanbul’a gelen turist sayısı 4 milyon 200 bine ulaşırken, bu turistlerin 967 bini Arap oldu.

Lüks konaklama tesislerinin fazlalığı ve zengin Arap turistlere hitap eden lüks alışveriş imkanı nedeniyle İstanbul, Arap turistlerin ilk tercihi olurken, İstanbul’un yanı sıra Bursa, Bolu, Abant, Yalova, Giresun ve Trabzon gibi yerler de hem gezmek hem de yerleşmek için Arap turistlerin diğer favorileri arasında yer alıyor.

En çok aranan İstanbul

TUROB değerlendirmesinde, Orta Doğu’da online rezervasyonların dünya ortalamasının üzerinde seyrettiği belirtilerek, şunlar kaydedildi:

“Global Travel Insight raporuna göre, Orta Doğu’da yılın ilk çeyreğinde yapılan internet aramalarında en çok aranan destinasyonlar Amsterdam, Londra, İstanbul, Paris ve Manila oldu.

Aramalar sonrasında yapılan rezervasyonlarda ise İstanbul ilk sırada yer alırken, onu Kahire, Dubai, Paris ve Mekke takip etti. Orta Doğu’da çok sayıda yabancı çalışan (expat) var.

Orta Doğu’dan ülkemize gelen turistler arasında expat’ların yoğunluğu dikkate alınarak bölgede yapılacak tanıtım çalışmalarında bu hususun dikkate alınması gerekiyor.”

Değerlendirmeye göre, Arap turistlerin rotalarındaki en önemli ve en çok rağbet gören ülke olan Türkiye, rakip ülkeler karşısında her bakımdan avantajlı konumda yer aldı.

Son zamanlarda Arap turistler yeşil ve serin destinasyon tercihlerinin yanı sıra Muğla, Antalya ve Marmaris gibi sıcak ve denize kıyısı olan destinasyonlara da ilgi göstermeye başladı.

Türkiye’nin Orta Doğu’da yakaladığı en önemli avantajlar; din, ortak kültür, doğa, vizelerin kaldırılması, ulaşım seçeneklerinin fazla olması ve Türk dizi filmlerinin televizyonlarda sıkça gösterilmesi olarak sıralandı.

Türkiye’ye bölgeden artan turizm talebi ile paralel yönde uçak seferleri de önemli oranda arttı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
4 turistten biri Arap, Arap Turistler, Araplar İstanbul'u tercih etti, Dubai, İstanbul, Mekke, Paris, Türkiye Otelciler Birliği, TUROB,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları