Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

İstanbul’a aşık olan ressam, İsveç’te ‘Küçük İstanbul’u kurdu!

23 Temmuz, 2018 | 14:40

İstanbul'a aşık olan ressam, İsveç'te 'Küçük İstanbul'u kurdu!

İstanbul’a aşık olan ressam, İsveç’te ‘Küçük İstanbul’u kurdu. İsveç’in Sala kentinde yaşayan marangoz ve ressam Jan Eric Svenberg, İstanbul’un tarihi yapılarının minyatürlerini evinin bahçesinde sergiliyor.

İsveç’in Sala kentinde yaşayan ressam ve marangoz Jan Eric Svenberg, 32 yıldır Türkiye’nin gönüllü kültür elçiliğini yapıyor.

İsveç’in başkenti Stockholm’e 100 kilometre uzaklıktaki Sala kentinde yaşayan Eric Svenberg, evinin bahçesini adeta bir açık hava müzesi haline çevirdi. Yeşillikler içindeki bahçede bulunan minyatür saray ve camiler, ziyaretçilere İstanbul’u tanıma olanağı sunuyor.

İstanbul’a aşık olan ressam, İsveç’te ‘Küçük İstanbul’u kurdu

İlk olarak 1979’da ziyaret ettiği İstanbul’a aşık olduğunu söyleyen İsveçli ressam Eric Svenberg, “İstanbul’da Türk ve Osmanlı mimarisi beni çok etkiledi. Daha sonra birçok kez İstanbul’a gittim. Sultan Ahmet Camisi, Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayı, Osmanlı mimarisine ait mezar ve çeşmelerin yanı sıra Edirne’deki Selimiye Camisi ile Kudüs’teki Mescid-i Aksa’nın maketlerini yaptım. Maketleri bahçemde sergileyerek insanlara tanıtıyorum.” şeklinde konuştu.

“Belediye mahalleye Küçük İstanbul ismini verdi”

32 yıldır Türkiye’nin gönüllü elçiliğini yaptığını kaydeden marangoz ve ressam Svenberg, “Benim ‘Küçük İstanbul’ adını verdiğim sergi, Sala Belediyesi tarafından da olumlu karşılandı. Bana kültür elçisi unvanını verdiler. Bizim mahallenin adını da Küçük İstanbul olarak değiştirdiler.

Mahallenin girişine resmi tabela astılar. İsveç devletinin resmi kültür sayfalarında da İsveç’te gezilecek 100 yerden biri olarak gösterildi. Burada kış uzun sürdüğü için minyatür eserler bakım istiyor. Ben de her ilkbaharda eserlerin bakımını yapıyorum. Bunun için bir heyet oluşturuldu. Heyet, bakım masraflarını karşılıyor.” ifadesini kullandı.

Svenberg, İsveç’i ziyaret eden turistlerin ‘Küçük İstanbul’ sergisini görmek için kente de geldiklerini belirterek, “Dünyanın dört bir yanından İsveç’e gelen turistlerin bazıları buraya kadar gelerek sergiyi geziyor. Ülkenin çeşitli bölgelerinden gelen İsveçliler de sergiye büyük ilgi gösteriyor.

Batı ülkelerinden ve Arap ülkelerinden ziyaretçi akını oluyor. İki ay önce Japonya’dan bir kültür heyeti geldi ve minyatürlerden çok etkilendiler. Bu da beni çok sevindiriyor.” dedi.

“Atatürk’ün tüm hayatını okudum”

Türk tarihine ve diline oldukça düşkün olduğunu söyleyen Eric Svenberg, “1979’dan bu yana Türkiye ve Türk tarihi ile ilgili elime ne geçtiyse okudum. Atatürk’ün tüm hayatını okudum. Yakın tarihteki Türk liderlerin hayatını okudum.

O kadar etkilendim ki başta Atatürk olmak üzere Türkiye’nin ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, darbe sonrası asılan Adnan Menderes, Turgut Özal, Kenan Evren, Cemal Gürsel, Süleyman Demirel, Bülent Ecevit, Nihat Erim gibi tarihe damga vurmuş şahsiyetlerin yağlı boya tablolarını yaparak bahçemde özel bir bölümde sergilemeye başladım. Sergiyi gezenlere tek tek liderlerin yaşam öykülerini anlatıyorum.” diyerek sözlerine noktayı koydu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Atatürk hayranı, Bülent Ecevit, Cemal Gürsel, Dolmabahçe Sarayı, İsveç, İsveçli ressam, Jan Eric Svenberg, Kenan Evren, Küçük İstanbul, Sala, Süleyman Demirel, Sultan Ahmet Camisi, Topkapı Sarayı, urgut Özal,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları