Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

İstanbul Yeni Havalimanı’nın ilk bölümü tarihi törenle açıldı!

29 Ekim, 2018 | 18:08

İstanbul Yeni Havalimanı'nın ilk bölümü tarihi törenle açıldı!

İstanbul Yeni Havalimanı’nın ilk fazı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı tarihi bir törenle hizmete açıldı. Dünyanın dört bir yanından gelen üst düzey konukların bulunduğu törende Erdoğan THY bankosundan, sembolik olarak ilk bileti aldı.

Tamamlandığında senede 200 milyonluk yolcu kapasitesi ile dünyanın en büyük havalimanı konumuna gelecek İstanbul Yeni Havalimanı düzenlenen tarihi tören açıldı.

Yeni Havalimanı'na ilk Cumhurbaşkanı Erdoğan indi

İstanbul Yeni Havalimanı’nın ilk bölümü tarihi törenle açıldı

6 bini aşkın konuğun bulunduğu açılış öncesi müzik dinletisi yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, herhangi bir yolcunun yaşadığı prosedürü gibi gişeden biletini alıp, açılış konuşma yapacağı alanına gitti.

Açılışa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın şanı sıra çok sayıda davetli de katıldı. Arnavutluk Cumhurbaşkanı Ilir Meta, Katar Devleti Emiri Şeyh Tamim Bin Hamad Al-Thani, Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sooronbay Jeenbekov, Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Makedonya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov, Moldova Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Igor Dodon, Pakistan İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Arif Alvi, Sırbistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Aleksandar Vui, Sudan Cumhurbaşkanı Feldmareşal Omar Hassan Ahmad Al Bashir, Bosna Hersek Başbakanı Denis Zvizdi, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Kongo Demokratik Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Ulaştırma ve İletişimden Sorumlu Bakanı, Slovenya Başbakan Yardımcısı ve Altyapı Bakanı Alenka Bratuek, Gürcistan Dışişleri Bakanı David Zalkaliani, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Moldova Cumhuriyeti Gagauz Özerk Yeri Başkanı Irina Vlah Yeni Havalimanı’nın tarihi açılışına tanıklık ettiler.

İstanbul Yeni Havalimanı açıldı

Bu arada eski başbakanlardan Tansu Çiller ile eşi Özer Çiller, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, Tuluyhan Uğurlu, Orhan Gencebay, Sevim Emre, Oktay Kaynarca, Aziz Yıldırım, Ali Ağaoğlu, Ferit Şahenk, Yavuz Bingöl, Şafak Sezer, Burcu Esmersoy, Demet Şener, eski bakanların da aralarında bulunduğu siyaset, sanat, spor ve iş dünyasından çok sayıda davetli de büyük açılışta yerlerini aldı.

Yeni Havalimanı’nın açılışından notlar…

İstanbul Yeni Havalimanı’nın 26 milyar 140 milyon euroluk yapım, işletme ve devir bedeliyle ihalesini kazanan Limak-Kolin-Cengiz-Mapa-Kalyon Ortak Girişim Grubu’nca İstanbul Grand Airport (İGA) ismiyle şirket kuruldu.

Toplamda 76,5 milyon metrekarelik bir alan üzerine inşa edilen havalimanının ilk fazının hizmete açılması için 6 milyar euroluk yatırım yapıldı. Yeni Havalimanı’nın diğer etapları da yolcu artışlarına bağlı olarak 2023’e kadar tamamlanacak.

Yeni Havalimanı tamamlandığında 6 bağımsız pisti, 500 uçak kapasitesi, 70 bin araçlık açık ve kapalı otoparkı ve yıllık 200 milyon yolcu kapasitesiyle dünyanın en büyük havalimanı olacak.

Yeni Havalimanı 250 havayoluna hizmet verecek

Yeni Havalimanı 250 havayoluna hizmet verecek

İlk etapta günlük 5 kalkış ve 5 inişin olacağı havalimanında, THY iç hatlarda 31 Ekim’de Ankara, 1 Kasım’da Antalya, 2 Kasım’da İzmir’e ilk uçuş gerçekleştirilecek.

İlk yurt dışı uçuş ise yarın yani 1 Kasım’da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ve 8 Kasım’da Azerbaycan’a yapılacak.

Yıl sonuna kadar taşınmanın tamamlanmasının ardından günde 2 bin uçak iniş-kalkış yapabilecek. 350’den fazla destinasyona uçuş gerçekleştirilecek. Havalimanı, 250 havayolu şirketine hizmet verecek.

Açılış öncesinde Okay Temiz ve Roman Orkestrası ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Orkestrası konser verdi. Sahnede yer alan dev ekrana, İstanbul’un tarihi ve turistik mekanlarının fotoğrafları yansıtıldı.

Bir akrobasi grubunun, terminaldeki gösterileri de konuklar tarafından ilgiyle izlendi.

Yaklaşık 30 ambulansın konuşlandırıldığı havalimanında, 100’ün üzerinde sağlık çalışanı, 10 UMKE ekibi ve çok sayıda güvenlikçi görev yaptı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Ali Ağaoğlu, Aziz Yıldırım, Cumhurbaşkanı, En büyük havalimanı, Ferit Şahenk, Gjorge Ivanov, İGA, Ilir Meta, İstanbul Grand AirPort, Limak-Kolin-Cengiz-Mapa-Kalyon, Oktay Kaynarca, Orhan Gencebay, Recep Tayyip Erdoğan, Sevim Emre, Şeyh Tamim Bin Hamad Al-Thani, Tarihi açılış, Tuluyhan Uğurlu, Yavuz Bingöl, Yeni Havalimanı, Yıldırım Demirören,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları