Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

İstanbul Havalimanı’ndan Bakü’ye ilk uçuş 121 yolcuyla yapıldı

08 Kasım, 2018 | 13:25

İstanbul Havalimanı’ndan Bakü’ye ilk uçuş 121 yolcuyla yapıldı

İstanbul Havalimanı’ndan Bakü’ye ilk uçuş 121 yolcuyla yapıldı. 31 Ekim’den itibaren İstanbul Havalimanı’ndan tarifeli uçuşlara başlayan THY, Bakü’yü de uçuş ağına ekledi. İlk sefer, 121 yolcuyla gerçekleşti.

Açılışı 31 Ekim’de yapılan İstanbul Havalimanı’ndan tarifeli uçuşlara başlayan Türk Hava Yolları (THY), Azerbaycan’ın başkenti Bakü’yü de uçuş ağına ekledi. Talebin yoğun olduğu ilk sefer, 121 yolcuyla yapıldı.

İstanbul Havalimanı’ndan Bakü’ye ilk uçuş 121 yolcuyla yapıldı

29 Ekimde resmi açılışını gerçekleştirdiği İstanbul Havalimanı’nda başlayan tarifeli uçuşlara, yeni bir destinasyon daha eklendi. 31 Ekim’den itibaren Ankara, İzmir, Antalya’ya ve Kıbrıs’a her gün tarifeli uçuş başlatan THY’nin İstanbul Havalimanı’ ndaki 5. uçuş noktası Azerbaycan’ın başkenti Bakü oldu.

Bayrak taşıyıcı havayolu TK1132 sefer sayılı uçuşuyla İstanbul Havalimanı-Bakü Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı arasındaki ilk seferini bu sabah saat 09.30’da gerçekleştirdi. Yoğun talebin olduğu ilk seferde THY 121 yolcuyla uçtu.

İstanbul- Bakü haftalık uçuş sayısı 38

THY, Ankara, İzmir, Antalya ve Kıbrıs’a olduğu gibi İstanbul Havalimanı kalkışlı 5. uçuş noktası olan Bakü’ye de 31 Aralık tarihine kadar haftanın her günü bir, toplamda 7 frekans uçuş gerçekleştirecek. Yeni eklenen uçuşlarla THY’nin İstanbul ve Bakü şehirleri arasındaki uçuş frekans sayısı da, 28 Atatürk Havalimanı, 7 İstanbul Havalimanı, 3 Sabiha Gökçen Havalimanı olmak üzere 38’e çıkmış oldu.

THY’nin Orta Asya’daki ilk uçuş noktası Bakü

THY, 2017 yılının tamamında 337 bin 300 yolcu taşıdığı Bakü seferlerinde 2018 yılının ilk 10 ayında 337 bin yolcu taşıdı. 2018 yılının ilk 10 ayındaki doluluk oranı 2017 yılının aynı dönemine göre yüzde 7 artarak yüzde 77’ye ulaştı.

Azerbaycan’ın başkenti Bakü aynı zamanda bayrak taşıyıcının Orta Asya’daki ilk uçuş noktası olma özelliği taşıyor. 1991 yılında başlayan ve 27 yıldır kesintisiz devam eden uçuşlar, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki milli ve manevi bağları güçlendiren bir köprü vazifesi görüyor.

Bakü Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı’nın İstanbul Havalimanı’ndan gerçekleşen ilk uçuşlar arasında olması da iki ülke arasında son dönemde daha da artan siyasi ve ekonomik birliğin bir göstergesi durumunda.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Azerbaycan’ın başkenti Bakü, Bakü Haydar Aliyev Havalimanı, Bakü'ye ilk uçuş, İstanbul Havalimanı-Bakü, THY,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları