Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

İstanbul ile Edirne arasında ‘Mimar Sinan Destinasyonu’ oluşturulacak

04 Aralık, 2012 | 20:30

İstanbul ile Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürlükleri, Mimar Sinan Destinasyonu oluşturmak için ortak çalışma yapacak.

Marmara Bölgesi’ndeki 11 ilin Kültür ve Turizm Müdürleri Edirne’de düzenlenen toplantıya katıldı.

6’ıncısı gerçekleşen toplantıda önemli kararlar alındı. Kararlardan dikkati çeken ise İstanbul ile Edirne arasında Mimar Sinan Destinasyonu’nun oluşturulması oldu. Buna göre, Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki Selimiye Camii ve Külliyesi’nin bulunduğu Edirne’ye daha fazla turist akışının sağlanması için bir destinasyon oluşturulacak.

Alınan kararla ilgili bilgi veren İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, Mimar Sinan’ın en fazla eserini İstanbul’da, Ustalık eserini ise Edirne’de yaptığına dikkat çekti. Selimiye Camii’nin Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunduğunu hatırlatan Bilgili, bu özelliğin bir eseri tanıtımında önemli bir kazanım olduğunu söyledi.

Bunun için İstanbul’dan başlayan bir destinasyonun Edirne’de son bulması gerektiğini anlatan Bilgili, “Çünkü Mimar Sinan’ın ustalık eseri buradadır. Onun için İstanbul ile Edirne il müdürlüğü ortaklaşa bir çalışma yapacak. Bu daha çok meraklısına yönelik bir destinasyon olacak.” dedi.

Selimiye Camii’ne gelen ortalama insanın az merak ettiğini bu nedenle de daha yüzeysel bilgilerin verildiğini aktaran Prof. DR. Bilgili, “Ama mimarlara, mimarlık meraklılarına, sanat tarihi meraklılalarına eğer bu camiyi gezdiriyorsanız daha detaylı bilgi vermek gerekir. Bu da alanında uzmanlaşmış rehberlerin işidir. Bu alanda Turist Rehberler Birliği (TUREB)’yle birlikte işbirliği yaparak ortak bir destinasyon oluşturmaya çalışacağız. Bunun için kalkınma ajanslarına büyük iş düşmektedir. İstanbul ve Trakya Kalkınma Ajansı’nı da işin içine alarak burayı bir küresel destinasyona dönüştürmek için işbirliği yapacağız.” açıklamasını yaptı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Destinasyon, Dünya Kültür Mirası Listesi, Edirne, Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürlükleri, İstanbul Trakya Kalkınma Ajansı, Marmara bölgesi, Mimar Sinan, Mimar Sinan Destinasyonu, Selimiye camii, Tureb, Turist Rehberler Birliği, Turizm Gazetesi, Turizm Haberleri,
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları