Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

İstanbul 2016 Yılı Müze Ziyaretçi Sayıları Açıklandı

09 Mart, 2017 | 09:08

istanbul muzeleri

İstanbul 2016 Yılı Müze Ziyaretçi Sayıları Açıklandı

İstanbul’da müze ziyaretçi sayılarının açıklandığı liste Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) tarafından açıklandı. Liste’de İstanbul’un en fazla ziyaretçi çeken müzelerin listesinde ilk sırayı Topkapı Saray Müzesi çekerken, ikinci sırayı ise Ayasofya Müzesi almaktadır. Listenin en son sırasında ise İstanbul Fethiye Müzesi yer almaktadır. İstanbul’da 2016 yılı toplam müze ziyaretçi sayısı 3.218.938 kişidir. İstanbul’da bir önceki sene, yani 2015 yılı toplam müze ziyaretçi sayısı ise,8.797.229 kişidir.

istanbul 2016 yili muze ziyaretci rakamlari

2016 yılı İstanbul müze ziyaretçi sayısında Acente ile giriş yapan ziyaretçi sayısı, 362,006 kişiyken, Ücretli ziyaretçi sayısı ise 1.178.431 kişidir.

İstanbul Müzeleri ile Diğer Popüler Destinasyonlar Arasındaki Müze Ziyaretçi Sayısı Farkı Ne Kadar?

İstanbul, Türkiye’nin en önemli şehri olduğu gibi dünya turizminde de önemli bir yeri olan şehir konumundadır. Bu neden ile yapılan istatistikler üzerinde gözlemlenmesi gereken İstanbul’a rakip olan diğer ünlü turistik şehirleridir. İstanbul’a rakip 5 Avrupa şehrinin de aldığı 2016 ylı müze ziyaretçi sayısını belirtmek isteriz.

1- Madrid

madrid muzesi

Madrid şehri 17. yüzyıl ve 18. yüzyıl şehri olsa da müzeleri ile önem taşıyan bir turistik şehir olma özelliği taşımaktadır. 2016 müze ziyaretçi sayısı ise 9,5 milyondan fazladır.

2- Paris

paris müzesi

Paris aşıkları şehri ve Louvre müzesi dünyanın en çok ziyaretçi alan birinci müzesi olma özelliği taşıyor. 2016 yılında müze ziyaretçi sayısı ise, 19 milyondan fazladır.

3- Londra

londra sehri

Londra şehri tarihi ve kültürünü koruyabilen ender şehirlerdendir. 2016 müze ziyaretçi sayısı ise 50 milyona yakın olmak ile birlikte İngiltere’nin en önemli şehri olduğunu bu rakam ile görülmektedir.

4- Roma 

roma kolezyum

Roma şehri tarihi Roma imparatorluğu ve Vatikan ile bilinen bir şehir olarak kültür dolu bir yer. 2016 müze ziyaretçi sayılarına bakıldığında 8 milyon kişiden fazla olduğu görülmektedir. Bunun yarısını Vatikan Müzesi oluşturmaktadır.

5- Atina

atina sehri

Atina demokrasi’nin doğuşu ve mitolojinin kaynağı olan şehir, Yunanistan’ın başkenti. 2016 müze ziyaretçi sayısı ise 4.5 milyondan fazladır.


İlgi çekici özelliklerden biri dünyada en çok müzeyi ziyaret edilen şehir Londra olurken, The Louvre müzesi dünyanın en çok turist çeken müzesi ünvanını hala korumaktadır. Ama hemen arkasında 7 milyondan fazla ziyaretçi alan Biritish Müzesi gelmektedir. Ama Londra da birden fazla müze olması ve bu müzelerde değerli eserlerin bulunması Londra’yı listemizin 1.nci sırasında yer almasına neden oluyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Atina, İstanbul, İstanbul Müzeler, Londra, Madrid, Paris, Roma, TUROB,
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?
 • İzmir’de Küba Esintileri
  1 Mayısta o muhteşem konserde dinleyiciler arasında ben de vardım.Konser coşkulu ve tam anlamıyla süperdi. Bravo Esemble Cubafonica.''Kuantana mera'' şarkısını söylemelerini rica ettim. Sağolsunlar, bei kırmayıp söylediler. Salondaki 3000 kişi de şarkıya iştirak ederek hep birlikte söyledik.Viva Fidel Castro! Viva Cheguara! Viva Mustafa Kemal Atatürk. İnşallah Kübayı da ziyaret edeceğim.
 • Yunan Adaları Kapıda Vize Uygulaması Karşılıklı Umut Verici
  Merhaba .kapi vizesini nasil ala biliriz.istanbulda oturuyorum

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları