Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

İstanbul 2010’da sağlık turizminin başkenti olacak

25 Nisan, 2009 | 11:16

  İstanbul 2010′da sağlık turizminin başkenti olacak  Türkiye’yi bu anlamda daha ileriye götürmek amacıyla geçtiğimiz haftalarda konunun uzmanları Chicago’da bir araya geldi. Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi, Türk Hava Yolları ve Midwest Türk Amerikan Ticaret Odası’nın Chicago’da düzenlediği Sağlık Turizmi Konferansı’nda Türkiye ile Amerika arasında sağlık işbirliği kurulması için önemli adımlar atıldı. Toplantının açılışını Chicago Başkonsolosu Kenan İpek ve THY Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Candan Karlıtekin ve Midwest Türk Amerikan Ticaret Odası Başkanı Prof.Dr. Sevil Kutay yaptı. Bu arada THY Chicago Bürosu Müdürü Reyhan Akıllıoğlu, THY”nin hastalara kolaylık sağlamak için yüzde 25, refekatçilere yüzde 50 indirim yaptığını açıkladı.

Dünyada çok önemli bir yere sahip medikal turizm, ülkemizin kalkınması ve tanıtılmasında çok önemli bir yer tutuyor. Her yıl ABD’de deki pahalı sağlık harcamaları yüzünden çok sayıda hasta, yurtdışına gidiyor ve bu sayının 2010’da 6 milyonu bulacağı tahmin ediliyor. Hastaların temel çıkış sebepleri ise kalp, ortopedi gibi pahalı ameliyat gerektiren cerrahi müdahaleler. Türkiye’de ise bu tarz ameliyatların maaliyeti 1/10’a kadar düşebiliyor. Öte yandan ABD’de 103 bin dolar olan ameliyat Türkiye’de 10.400 dolara yapılabiliyor. Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi başkanı ve Sağlık Turizm danışmanlık şirketi sahibi Levent Baş da 2003’te 100 bin kişinin sağlık turizmi için Türkiye’yi tercih ettiğini 2008’de ise 300 bin kişinin tercih ettiğini söyleyerek, pazardaki Türkiye”nin büyümesine dikkat çekti.

Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi Kurucu Başkanı Emin Çakmak, “İmzalanan protokol çerçevesinde, farklı ülkelerden sağlık sektörüne ve sağlık turizmine yön veren 1000 kişiyi İstanbul’da ağırlayacağız. İlk defa yapılacak olan dünya çapındaki bu organizasyonda Amerika ile iş birliği içinde hareket edeceğiz. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı yetkilileri de kongrede yer alacaklar” şeklinde konuştu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Candan Karlıtekin, Emin Çakmak, Kenan İpek, Levent Baş, Midwest Türk Amerikan Ticaret Odası, Reyhan Akıllıoğlu, Sağlık Haberleri, Sevil Kutay, Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi,
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları