Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Isparta’daki uçak kazasında müşteki avukatı hakkında suç duyurusu

29 Eylül, 2010 | 16:44

Isparta’da görülen uçak kazasında sanık olarak yargılanan eski Sivil Havacılık Genel Müdür Yardımcısı Oktay Erdağı, yargıyı etkilediği ve görevi kötüye kullandığı iddiası ile müşteki avukatlarından Şehnaz Yüzer Doğan hakkında savcılığa ve Türkiye Barolar Birliği’ne suç duyurusunda bulundu.

Isparta’da 30 Kasım 2007’de 57 kişinin ölümüyle sonuçlanan uçak kazasına ilişkin haklarında ağır ceza mahkemesinde yargılanması kararlaştırılan ve Isparta’da ifadelerinin alınması istenen Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru ile eski Genel Müdür Yardımcısı Oktay Erdağı bugün duruşmaya ikinci kez mazeret bildirerek katılmadı.

Isparta Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ve 12 kişinin yargılandığı davanın yedinci duruşmasında sanıklardan Arıduru bir konferansa katılacağı, Erdağı ise raporlu olduğu gerekçesiyle duruşmaya gelmedi. Diğer sanıklardan Aydın Kızıltan, İsmail Taşdelen, Fikri Zafer Dinçer, Şahin Tufan, Faruk Çağımnı, Necati Küçük, Yavuz Yaşar, duruşmada hazır bulundu. Duruşmayı 31 yolcu yakını izledi.

Ağır Ceza Reisi Suat Yürekli, Arıduru ile Erdağı’nın mazeret bildirdiğini belirtmesi üzerine söz alan Av. Şehnaz Yüzer Doğan, mazeretleri kabul etmediğini, bunun duruşmayı uzatmaya yönelik olduğunu kaydetti. Doğan, ayrıca tanık sıfatıyla ifade veren Vedat Örs’ün tanıklığını kabul etmediklerini kaydetti.

Kazazede yakınlarının Avukatı Hasan Kaşıkara da duruşmada Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin uçak kazasına ilişkin taşıyıcı firma Atlasjet şirketi hakkında ‘Kovuşturmaya gerek yoktur’ kararı veren Keçiborlu ve Burdur Cumhuriyet Başsavcılığı kararlarını bozarak, 3’ü şirket yetkilisi 4 kişi hakkında soruşturma açılması yönünde karar verdiğini hatırlatarak, bir dava açılması durumunda her iki dosyanın birleştirilmesi yönündeki talebini yeniledi.

Duruşma, Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin taşıyıcı firma Atlasjet davası ile ilgili olarak Zeynep Gündağ, Tuncay Doğaner, Murat Ersoy, Şerif Erbilgin hakkındaki soruşturmanın beklenmesine, kamu davası açılırsa dosyanın birleştirilmesine, Arıduru ile Erdağı hakkında davetiye çıkartılması kararıyla duruşmayı 3 Kasım 2010’a erteledi.

Yolcu yakınların avukatlarından Av. Şehnaz Yüzer Doğan, duruşma sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada Arıduru ile Erdağı’nın basit mazeretlerle duruşmaya katılmadıklarını ve yargının uzamasına neden olduklarını kaydetti. Doğan, geçen duruşmaya mazeret bildirerek katılmayan sanıkların bu duruşmaya zorunlu gelmeleri gerektiğini, ancak mahkeme heyeti tarafından verilen karara göre mazeretlerini kabul edildiğini kaydetti.

Doğan, sanıklardan Erdağı’nın kendisi hakkında ‘yargıyı etkilemek’ ve görevi ‘kötüye kullanmak’ iddiası ile suç duyurusunda bulunduğunu kaydetti. Doğan, Ankara Cumhuriyet Savcısı’nın bu nedenle kendisi ile ilgili bir dava açtığını ve dosyayı Adalet Bakanlığı’na gönderdiğini belirterek, izin verilmesi halinde hakkında dava açılabileceğini kaydetti.

Duruşmaya katılan yolcu yakınlarından bazıları üzerlerinde kazada hayatını kaybedenlerin resimlerinin bulunduğu tişörtlerle duruşma salonuna katıldı. Kazada oğlunu kaybeden Diler Şirin, bir an önce davanın sona ererek suçlularını gerekli cezayı almasını istedi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Atlasjet Firması, Av. Şehnaz Yüzer Doğan, Isparta, Isparta Ağır Ceza Mahkemesi, Isparta Uçak, Isparta Uçak Kazası, Isparta Uçak Kazası Avukat, Murat Ersoy, Şerif Erbilgin, Tuncay Doğaner, Turizm Haberleri, ynep Gündağ,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları