Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Isparta ‘da gül turizmi gelişirse, turist akını yaşanacak

03 Haziran, 2011 | 17:43

Isparta’da gül turizminin canlanması durumunda, Japonya’dan yılda 40 bin turistin güller diyarına gelebileceği belirtildi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Isparta Genç Girişimciler Kurulu’nun daveti üzerine Isparta’ya gelen Türk iş adamı Reşat Dedekoç ile birlikte gazeteci Kazuyo Nojiri, editör Enomoto Kenta ile foto muhabiri Yoko Tajiri, Isparta’da gül bahçelerini ve gül üretim tesislerini gezdi.

Japonya’da 100 bin tirajlı bir derginin editörlüğünü yapan Enomoto Kenta, yılda 40 bin Japonun Bulgaristan’a gül terapisi ve gül bahçelerini görmek için gittiği söyledi. Yaptıkları inceleme ve araştırmalar sonrasında Isparta gülü ve gül yağının Bulgaristan gülünden daha kaliteli olduğunu ifade eden Kenta, “Isparta, bu konuda büyük bir potansiyele sahip. Gül turizmi dünyada hızla gelişen bir sektör. Isparta’nın turizminden pay alması ciddi bir çalışma ve tanıtım yapması halinde Japon turistlerin büyük bir kısmının kentinize geleceğini düşünüyorum.” dedi. Enomoto, Isparta’nın, dünyanın kozmetik sektörünün ana hammaddesi olan gülyağı ihtiyacının yüzde 40’ını karşılamasının önemli bir potansiyel olduğunu ifade ederek, bunun turizme yansımalarını önemli ekonomik girdiler sağlayacağını anlattı.

Isparta’nın, gül bahçeleri için dönüşte yayınlarında sayfalarca yer ayıracaklarını ifade eden Enomoto, Mart 2012’de Japonya’da yapılacak turizm fuarına Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA)’nın da katılarak tanıtım yapmasının faydalı olacağını kaydetti.

BAKA Isparta Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Ali Galip Bilgili, BAKA Dış İlişkiler Birimi Başkanı Mehmet Pehlivan ile uzmanlar Bayram Altıntaş ve Muhsin Vural ile de bir süre görüştü. BAKA ekibi de Isparta’nın gül bahçeleri, kozmetik üretimi konusunda bilgilerle birlikte daha önce hazırlanan gül raporunu heyete verdi.

BAKA Isparta Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Ali Galip Bilgili de kente gül turizmi yoğunluğunun artırılması için projeler hazırladıklarını söyledi. Bilgili, bu doğrultuda BAKA olarak Isparta’ya ‘Gül Park’ yapılacağını ve böylece gül turizminin geliştirilebileceğini belirterek, Japon turistlerin Isparta’ya getirilmesi konusunda da bir organizasyon düşündüklerini belirtti.

Gülleri ile ünlü Güneykent Belediye Başkanı Fahrettin Gözgün de gülün sadece sanayi ürünü olarak değil turizmde de değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

BAKA’daki ziyarete, Güneykent Belediye Başkanı Fahrettin Gözgün, Isparta Ticaret Borsa (ITB) Başkanı Ahmet Adar, Kültür ve Turizm Müdürü Abdullah Kılıç, TOBB Isparta Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ahmet Kabalak, ITB Genel Sekreteri Hüsnü Aktan Keçeli, ITSO Genel Sekreteri Adem Korkmaz da katıldı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
bulgaristan gül bahçesi, Fahrettin Gözgün, gül turizmi, gül turizmi ısparta, ısparta gül bahçeleri, ısparta gül turizmi, ısparta turları, Japon turist, Japon turistler ısparta,
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları