Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

İspanya’da turizm geliri 92 milyar dolara ulaştı!

13 Aralık, 2018 | 11:07

İspanya’da turizm geliri 92 milyar dolara ulaştı!

İspanya’da turizm geliri 92 milyar dolara ulaştı. Dünyada turistlerin en çok ziyaret ettikleri ülkelerden biri olan İspanya’ya 2018’in ilk on ayında turistlerin toplam harcamaları önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2,7 artarak 92 milyon dolara ulaştı.

Dünyada turistlerin en çok ziyaret ettikleri ülkelerden biri olan İspanya’ya 2018’in ilk on ayında turistlerin toplam harcamaları önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2,7 artarak 92 milyon dolara yükseldi

İspanya’da turizm geliri 92 milyar dolara ulaştı

İspanya turları ile ülkeyi ziyaret eden yabancı turistlerin 2018 Ekim ayına göre toplam harcamaları 2017’nin aynı dönemine göre % 4,7 oranında artış gösterdi. Günlük yapılan ortalama harcama miktarı ise geçen yıla göre yüzde 6’lık bir yükselme kaydederek 152 euroya ulaştı.

Ekim ayında İspanya’yı ziyaret eden turistlerin toplam harcamaları ise 2017 yılının aynı ayın göre yüzde 4,6 oranında bir artış ile 8 milyar 148 milyon euro oldu. Yüzde 0,4 oranında bir düşüş yaşanan ziyaretçi başına ortalama harcama miktarı 1.067 euro (1.214 dolar) olurken, ortalama günlük harcamalar yüzde 6 oranında artarak 152 euroya yükseldi.

Yabancı ziyaretçilerin ortalama kalış sürelerinde Ekim 2017’ye göre yarım günlük bir düşüş yaşandı. Yabancı ziyaretçilerin ülkede kalış süreleri 7 gün.

İngiltere 1 milyar 618 milyon euro ile ilk sırada

2018’in 10 aylık sürecinde yabancı ziyaretçilerin toplam harcamaları önceki yılın aynı dönemine göre % 2,7 artarak 79 milyar 921 milyon euroya yani yaklaşık 92 milyon dolara yükseldi.

WTS kalitesi ve güvencesiyle İspanya Kültür Turları sizi bekliyor

Yaptıkları toplam harcamalar ve kalış süreleri ile İspanya’da öne çıkan ülkeler arasında İngiltere 1 milyar 618 milyon euro ile ilk sırada yer alırken onu 656 milyon euro ile İskandinav ülkeleri takip ediyor. Üçüncü sırada ise 561 milyon euro ile Fransa, dördüncü sırada ise 248 milyon euro ile Italya yer alıyor. Diğer ülkelerden gelen ziyaretçilerin yaptıkları toplam harcama miktarı ise 3 milyar 799 milyon euro.

İspanya’da İskandinavlar en uzun kalanlar

İspanya’da en uzun kalan ziyaretçiler 8.2 İskandinavlar olurken onları 7.8 gün ile Almanlar takip ediyor. 7.3 gün ile İngilizler üçüncü sırada, 6.2 gün ile Fransızlar dördüncü, İtalyanlar ise 6 gün ile beşinci sırada bulunuyor. Diğer ülkelerden gelen ziyaretçilerin ortalama kalış süreleri ise 6.7 gün.

Ekim ayında toplam turizm harcamalarında en fazla ağırlığa sahip olan bölge Katalanya olurken onu Kanarya Adaları ve Balear Adaları takip ediyor. Ekim ayında İspanya’ya giden ziyaretçilerin harcama kalemlerinde ilk sırayı 1 milyar 670 milyon euro ile ulaşım alıyor. Ardından günlük aktiviteler, yeme içme ve konaklama geliyor.

İspanya’yı ziyaretin yüzde 87,6’sı eğlence amaçlı

Ekim ayındaki toplam turizm harcamalarının yüzde 67,1’lik bölünü otellerde kalan ziyaretçiler tarafından yapıldı. Ev kiralama harcamalarında ise yüzde 4,7 oranında bir azalma gözlemlendi. Tur firmaları ile seyahat etmeyen ve toplam ziyaretçi sayısının yüzde 65’ini temsil eden ziyaretçi sayısında yüzde 0,5 oranında bir artış yaşandı. İspanya’ya gelen ziyaretçilerin yüzde 87,6’sını eğlence amaçlı gelenler oluşturuyor.

En fazla gecelik konaklama Kanarya Adaları

Yabancı ziyaretçilerin yaptığı gecelik konaklamaların sayısı toplamda 53,5 milyona ulaşırken, en fazla gecelik konaklamaya sahip bölge Kanarya Adaları oldu. Kanarya Adaları’nı Balear Adaları ve Endülüs takip ediyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
İngiliz turistler, İskandinavlar, İspanya turizm, İspanyol, Kanarya Adaları, Turizm,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları