Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

İspanya’da Semana Santa Heyecanı Başladı

13 Mart, 2017 | 16:52

La Semana Santa İspanya

 

İspanya’da Semana Santa Haftası için heyecan dorukta ve hazırlıklar başladı.

Histiyanlar için paskalya dönemi olan ama daha öncesinde İspanyolların büyük önem verdiği Semana Santa(Hz.İsa’nın ölümü) ve Paskalya zamanı geliyor. Çile haftası olarak da bilinen Hz. İsa’nın çarmıha gerildikten sonra, ölene kadar geçen zaman ki günlerde Hz. İsa’yı anmak adına yapılan ve sonunda Paskalya dönemi ile Hz.İsa’nın yeniden geri döneceği için kutlamalar yapılan dini bayram günleridir. İspanya‘da bu kutlamalar yoğun olarak Endülüs bölgesinde gerçekleştirilir. Ama günümüzde bu saygı yürüyüşü  ve Hz.İsa’ya saygı gösterileri bir çok şehirde ciddi bir hazırlık ile yürütülür. Bir sene boyunca geçiş korteji için özel seçilen kişiler çalışma yapar.

Kortej Yürüyüşü Nasıl Gerçekleşir?

İspanya La Semana Santa

Her şehrin ilçelerinde bulunan kiliselerden mum’dan yapılmış bakire heykellerini, taht gibi bir taşıyıcıya yüklerler, bu taşıyıcıların altında seçilen insanlar ise bir sene bu gün için çalışırlar. Çünkü taşıyacakları ağırlık yarım tona yakındır. Herkesin senkronize olması gerekmektedir ve yönlendirici tarafından direktifler ile yönlendirilirler. Tahtların üstüne konulan mum heykeller özenle altın ve gümüş ile giydirilir.

 

Semana Santa Etkinliği ve En Ünlü Şehirler

İspanya’da Paskalya dönemine kadar olan saygı yürüyüşleri bir çok insan tarafından ilgi görür. Kortej yürüyüşleri bir şehrin her ilçesinden gelen mum heykeller Şehrin Katedralin’deki Meryem Ana heykeline selam durularak geri kendi kilisesine doğru yola çıkar. Bu kortejlerin içinde kilometrelerce uzakta olan ilçelerden dahi gerçekleşmektedir. Kortej sırasında her korteji takip eden bir bando takımı mevcuttur. Aynı zamanda kortej ara verdiği zaman ise, korteji izleyenlerden ağıt ve hüzünlü şarkılar söylenir. Semana Santa haftasının en önemli iki şehri Seville ve Granada ‘dır. İki Endülüs şehri de bugün için özen ile hazırlanır.
Bu sene ki Semana Santa 9 Nisan – 15 Nisan arasında gerçekleştirilecektir.

 

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Granada, İspanya, Paskalya, Semana Santa, Seville,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları