Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

İspanya turizmini kriz vurdu, fiyatlar düşüyor

09 Temmuz, 2009 | 11:18

Ibiza 2009 yılının daha ilk 5 ayında 2008’in aynı dönemine göre yüzde 12’lik bir düşüş yaşayan İspanya krizden kurtulmanın yollarını arıyor.

Uzun yıllar Fransa’dan sonra dünyada en fazla turist çeken ikinci ülke olan İspanya, yıllık 57 milyon turist sayısının çok geride kalacağının açıklanmasıyla birlikte, ikinciliği de ABD’ye kaptıracak gibi görünüyor.

Turizm sektörü, İspanyol ekonomisinin gayri safi milli hâsılasının yüzde 10,7’sini oluşturuyor ve yaklaşık 1,5 milyonluk bir istihdam sağlıyor.

Uzmanlara göre, bu sene en az 100 bin turizm çalışanı ‘daha’ işsiz kalacak. Üstelik bu rakam, sadece doğrudan turizmde çalışanlar için bir tahmin; turizmden dolaylı geçinen lokantacı, seyyar satıcı, fotoğrafçı ve kuaför bu rakama dâhil değil.

İspanyol hükümeti alternatif turizme ağırlık verecek.

Turizm bakanına göre, İspanya, güneş, deniz ve kum öğelerine odaklanmaya devam ederse, uzun vadede de Türkiye gibi ülkelerle rekabet edemez.

Bu amaçla Madrid’i bir kongre şehri olarak yeniden dünyaya lanse etmeye çalışan bakanlık, Bilbao gibi şehirlerde, yeni cazibe merkezleri açmayı destekliyor. Bilbao’da daha geçen haftalarda yeni bir ‘Guggenheim Müzesi’ açıldı.

İspanyol Otelciler Birliği (FEHM), Paskalya döneminde beklenenin yarısı kadar otelin açmasına rağmen, bu otellerin sadece yüzde 65 doluluk oranına ulaşabildiklerini bildirdi. Oysa 2007’nin aynı dönemine göre bu sene fiyatlar ortalama yüzde 20 aşağıya çekilmiş durumda.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Barcelona otelleri, Barcelona Turları, İbiza adası, İbiza adası balayı, İbiza adası turları, İbiza adasında gece hayatı, İbiza adasında tatil, İbiza balayı, İbiza balayı turları, İbiza gece kulüpleri, İbiza tatil, İbiza turları, İbiza’da balayı, İbiza’da balayı turları, İspanya, İspanya Balayı, İspanya otelleri, İspanya Turları, Madrid otelleri, Madrid Turları,
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları