Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

İskenderiye’deki gizemli lahit açıldı. Çıkanlar kimseyi memnun etmedi!

20 Temmuz, 2018 | 11:00

İskenderiye’deki gizemli lahit açıldı. Çıkanlar kimseyi memnun etmedi!

İskenderiye’deki gizemli lahit açıldı. Çıkanlar kimseyi memnun etmedi. Mısır’ın İskenderiye kentinde iki hafta önce arkeologlar tarafından bulunan siyah granitten yapılmış 2 bin 500 yıllık gizemli lahit nihayet açıldı. Büyük İskender’e ait olabileceği, hatta lanetli olduğu iddia edilen lahdin içinden çıkanlar ise kimseyi memnun etmedi.

Mısır’ın İskenderiye kentinde iki hafta önce arkeologlar tarafından bulunan siyah granitten yapılmış 2 bin 500 yıllık gizemli lahit nihayet açıldı. Büyük İskender’e ait olabileceği, hatta lanetli olduğu iddia edilen lahdin içinden çıkanlar ise kimseyi tatmin etmedi.

İskenderiye’deki gizemli lahit açıldı. Çıkanlar kimseyi memnun etmedi

Lahdin açılmadan önce ski Yunan kralı Büyük İskender’in kalıntılarının mı bulunduğu yoksa lanetli mi olduğu konuşulurken, gizemli lahdin içinden çıkanlar uzmanlara göre ikisinin de olmadığı yönünde.

Beklentilerin aksine bir çatlak nedeniyle içine kanalizasyon karışan lahdin içinden oldukça dayanılmaz kokuyla birlikte üç iskelet ve bol miktarda kanalizasyon suyu çıktı.

Mısır Eski Eserler Bakanlığı bir şantiyede ortaya çıkarılan kalıntının açılması için bir arkeolog komitesi kurmuştu.

Mısır’da yayın yapan El-Watan’a göre, başlangıçta lahdin kapağını sadece 5 santimetre kaldırıp şöyle bir göz gezdirdiler. Daha sonra ise arkeologlar, ejiptologlar ve antropologlardan oluşan uzman bir ekibin ortak çalışmasıyla yaklaşık 2500 yıllık lahit sonunda tamamen açıldı.

Bilim insanları, daha önce Büyük İskender’in kalıntılarını içerdiği düşünülen tabuttan dekompozisyona uğramış 3 tane mumya çıkardı.

Mumyalardan birinin kafatasında çok sayıda kırık var

Mumyalardan birinin kafatasında çok sayıda kırık var

Üç mumyanın da, daha önce düşünüldüğü gibi Ptolemy (Tolemi) ya da Roma Kraliyet Ailesi’ne ait olmadığı, çünkü lahitte yatanlara ait sembol, resim, yazı, eşya gibi hiçbir işaret olmadığı vurgulandı. Uzmanlar, lahdin içinde heykel, altın, takı gibi eşyaların çıkmamasının, iskeletlerin soylu kişilere ait olmadığı sonucunu getirdiğini ifade edildi.

Mumyalardan birinin kafatasında çok sayıda kırık olduğu, ölmeden önce ciddi biçimde başından yaralandığı tahmin ediliyor.

27 ton ağırlığındaki lahdin M.Ö. 323 yılında Büyük İskender’in ölümünden sonra başlayan erken Ptolema döneminden kalma olduğu düşünülmekte. Arkeologlar tantanalı açılışın ardından şimdi mezarı derinlemesine incelemeye başladı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Büyük İskender, İskenderiye, Mısır, Siyah Lahit,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları