Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

İskandinavya’nın en canlı başkenti Kopenhag’ın sıra dışı müzeleri!

13 Ocak, 2018 | 16:20

Kopenhag'ın sıra dışı müzeleri 11

Danimarka’nın Başkenti Kopenhag, İskandinavya ülkeleri başkentleri arasında kanalları, cıvıl cıvıl caddeleri, ünlü şeflerin hizmet verdiği restaurantları ile en canlı şehirdir.

İşte 406 adaya sahip olan ve 5 milyon insanın yaşadığı Danimarka’da başkent Kopenhag’da bulunan ilginç müzeler…

Bu zamana dek hep Tivoli Bahçeleri, Küçük Deniz Kızı Heykeli ve Nyhavn Kanalı ile bildiğimiz Kopenhag’ın bir de sıra dışı bir yüzü bulunmakta. İşte ilginç Kopenhag müzeleri…

Burun Koleksiyonu

Dünyanın bir yerinde, müzenin birinde bir burun koleksiyonu bulunacağını, bu müzeye ev sahipliği yapan şehrin de Kopenhag olacağını düşünebilir miydiniz? Bir sanat müzesi olan Glyptoteket’teki Burun Koleksiyonu (The Gallery Of Noses), çeşitli nedenlerle orijinal büst ve heykellerinden koparılan ‘burun’ sergiliyor. Fazla trajik!

Vücut Sergisi

Sağlık Müzesi (Medical Museion)’ndeki bu sergiye girmek cesaret istiyor! Biz kuru kafalar, iskelet parçaları ve organlarla dolu bu müzeyi yazarken bile bir fena olduk. Sizse gidip gitmemekte özgürsünüz.

Saçtan Mücevherler Bölümü

Bangsbo Müzesi’ndeki Saçtan Mücevherler (Hair Jewellery) bölümünde görüp göreceğiniz bileziklerin, zincirlerin, kolyelerin hepsi gerçek insan saçından yapılma. Kulağa biraz tiksindirici gelse de, 19. yüzyıl İsveç’inde bu, ciddi bir ekmek teknesiymiş. Belki de bu müzeye gitme fikrini iki kez gözden geçirmelisiniz.

Barbie Müzesi

Amerikalı Barbie bebeklerin Kopenhag’da kendilerine has bir müzelerinin olacağı
kimin aklına gelirdi ki? Kopenhag’daki Barbie Müzesi’nde, 4 binden farklı Barbie çeşidi var.

Tuhaf ve Güzel Şeyler Koleksiyonu

Jeoloji Müzesi’ndeki (Geological Museum) Tuhaf ve Güzel Şeyler (All things strange and beautiful) koleksiyonu, bir uçan atın boynuzu veya bir devin kemiği gibi sıra dışı şeyleri sergiliyor. Koleksiyondaki objeleri anlatan bir kitap da var. Koleksiyonda ayrıca değerli taşlar da sergileniyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
All things strange and beautiful, Bangsbo Müzesi, Barbie Müzesi, Burun Koleksiyonu, Danimarka'nın Başkenti, Hair Jewellery, İskandinavya, Kopenhag, Saçtan Mücevherler, Sağlık Müzesi, Tuhaf ve Güzel Şeyler Koleksiyonu,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları