Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

İrlanda insanlık tarihini değiştiren kemik!

25 Mart, 2016 | 09:19

İrlanda insanlık tarihi İrlanda Ulusal Müzesi’nde sergilenen ayı kemiği üzerinde yapılan çalışmalar, ülkedeki insanlık tarihinin daha eskilere dayandığını gösterdi.

İrlanda’nın Clare eyaletindeki bir mağarada 1903 yılında bulunan ve uzun yıllar İrlanda Ulusal Müzesi’nde sergilenen ayı kemiği üzerinde yapılan incelemeler, insanların sanılandan çok daha uzun süredir adada yaşamakta olduğunu ortaya çıkarttı. İrlanda’da insan yaşamının milattan önce 8 bin yılında başladığına inanılıyordu.

İrlanda insanlık tarihini değiştiren kemik!

1903 yılında kemiğin bulunduğu orjinal kazı

Hürriyet’ten Birce Bora’nın haberine göre; Sligo Teknoloji Enstitüsü’nden bilim insanları tarafından ayı kemiği üzerinde yapılan incelemeler, söz konusu ayının yaklaşık olarak milattan önce 10 bin 500 yılında insanlar tarafından parçalandığını ortaya koydu. Bu da insanların tam 12 bin 500 yıldır İrlanda’da yaşamakta olduğunu göstermiş oldu.

ayi-kemigi-irlanda

Ayı kemiği üzerindeki testleri gerçekleştiren ekipten arkeolog Marion Dowd, konuyla ilgili Guardian gazetesine yaptığı açıklamada; “Bu bulgu İrlanda’daki insanlık tarihine yeni bir sayfa ekledi” dedi. Ayı kemiği sayesinde elde edilen bu yeni bulgu, taş devrinde de İrlanda’da insanların yaşamakta olduğunu gösterdi.

Dorwd, “Arkeologler 19. yüzyıldan beri İrlanda’nın Taş devri ile ilgili araştırmalar yapıyordu. Sonunda bu yap bozun ilk parçası bulunmuş oldu” dedi. Kemikle ilgili araştırma sonuçları, ‘Quaternary Science Reviews’ isimli akademik dergide yayınlandı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
İrlanda, irlanda arkeoloji, irlanda ayı kemiği, irlanda müze, irlanda tarihi, İrlanda Ulusal Müzesi, Sligo Teknoloji Enstitüsü,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları