Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

İrlanda Cumhurbaşkanı’ndan tarihi ziyaret

09 Nisan, 2014 | 09:40

irlanda-cumhurbaskani-ingiltere İrlanda Cumhurbaşkanı Michael Higgins, resmi temaslarda bulunmak üzere İngiltere’ye gitti.  Higgins’in bu ziyareti, İrlanda ile İngiltere arasında Cumhurbaşkanı düzeyinde yapılan ilk ziyaret olması nedeniyle büyük önem taşıyor.

Higgins ve eşi, İngiltere kraliyet tahtının birinci sıradaki varisi Galler Prensi Charles ve eşi Cornwall Düşesi Camilla ile İrlanda’nın Londra Büyükelçiliği’nde bir araya geldi.

İrlanda Cumhurbaşkanı, İngiltere ziyareti öncesi yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki ilişkilerin iyi düzeyde olduğunu belirtmiş ancak Kuzey İrlanda’da barışın kalıcı olması için daha fazla çalışılması gerektiğini dile getirmişti.

Kraliyetin resmi konutlarından Windsor Kalesi’nde ağırlanan Higgins’in bugün ayrıca Westminster Abbey’de meçhul asker anıtına çelenk bırakması ve İngiliz parlamentosunun her iki kanadına hitap etmesi bekleniyor.

NationalTürk’ün haberine göre, Ziyaret dolayısıyla İngiltere Kraliçe 2. Elizabeth tarafından bugün verilecek resmi yemeğe katılacak isimler arasında İngiltere’nin uzun yıllar boyunca mücadele ettiği İrlanda Cumhuriyetçi Ordusu IRA’nın eski liderlerinden ve mevcut Kuzey İrlanda yönetimi Başbakan Yardımcısı Martin McGuinness de bulunuyor.

Ziyaret, İrlanda’dan Cumhurbaşkanı düzeyinde yapılan ilk ziyaret olması nedeniyle önem taşıyor. Higgins’e, İrlanda Başbakanı Enda Kenny ve Dışişleri Bakanı Eamon Gilmore da eşlik ediyor.

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth de 2011 yılında İrlanda’ya resmi ziyarette bulunmuş ve İrlanda’nın bağımsız bir ülke olarak dünya sahnesine çıkmasının ardından bu ülkeye giden ilk İngiliz monarkı olmuştu. Kimi grupların protesto gösterilerine rağmen Kraliçe 2. Elizabeth, samimi tavırları ve özellikle ülkeye gelişi sırasında İrlanda’nın milli rengi olarak bilinen yeşil renkte bir kıyafet tercih etmesiyle sempati toplamıştı.

İki ülke arasındaki ilişkiler yıllar sürecek sorunlu bir döneme girmeden önce İrlanda’yı İngiliz kraliyetinden en son 1911′de Kral 5. George ziyaret etmişti. İrlanda Başbakanı Kenny, Kraliçe’nin Dublin ziyaretinin ardından iki ülke arasındaki ilişkilerin “altın döneminde” olduğunu söylemişti.

Birleşik Krallık ve İrlanda arasındaki barış süreci, 1998′de imzalanan Hayırlı Cuma (Good Friday) anlaşmasıyla başlamıştı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
camilla, Cornwall, İngiltere, ingiltere ziyaret, İrlanda, irlanda cumhurbaşkanı, Londra, Michael Higgins, Michael Higgins ingiltere, Michael Higgins ingiltere ziyareti, Michael Higgins ingilterede, Prens Charles,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları