Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

İranlı turizmciler de Antalya’ya direk uçuş istiyor

17 Mayıs, 2012 | 14:16

İranlı turizmciler de Antalya’ya direk uçuş istiyor/Turizm Haberleri

İran’dan yaklaşık 8 yıldır Antalya’ya doğrudan uçak seferleri düzenlenmiyor. İran bilinmeyen nedenlerden dolayı direk seferleri yasakladı ve bu ülkeden gelen turistler Antalya’ya; İstanbul, Gaziantep ve Adana üzerinden  ulaşabiliyor.

Bu durum İran’dan gelen turist sayısının azalmasına yol açarken, tur operatörlerinin de maliyetlerini artırıyor. Türkiye’nin bütün girişimlerine rağmen direk seferlerin başlamaması, İranlı tur operatörlerini harekete geçirdi. Türkiye’ye turist gönderen 25 tur operatörü, Antalya’ya direk seferlerin başlatılması için İran hükümetine müracaat etti.

Türk Hava Yolları (THY) sponsorluğu ve Bilban Toursim’in organizatörlüğünde Antalya’ya gelen 25 İranlı tur operatörü, direk seferlerin başlaması konusunda girişimlerde bulunduklarını açıkladı.

Mevcut durumdan kendilerinin de rahatsız olduğunu dile getiren Aseman Parvaz İranian Travel Genel Müdürü Majid Shekari, “Antalya’ya direk seferlerin başlatılması için İranlı yetkililere müracaat ettik. Üç ay önce bu yöndeki talebimizi İran Sivil Havacılık’a ilettik. Henüz olumlu bir cevap alamadık. Bekliyoruz. Umarız en kısa sürede sorun çözülür ve direk seferler başlar.” dedi. İranlı yetkililerin bazı uçakların Gaziantep, İstanbul ve Adana üzerinden Antalya’ya geçtiğinin bilincinde olduğunu aktaran Shekari, şöyle konuştu: “Antalya’ya direk seferlerin başlamamsının bir diğer nedeni, İran Seyahat Acenteleri Birliği ve İran Sivil Havacılık, İranlı tur operatörlerinden dışarıya götürdükleri turistin en az onda biri kadar İran’a getirmelerini istiyor. Antalya’ya giden turist çok, gelen az olduğu için izin vermiyorlar.”

“İRAN’DAN GELEN TURİST SAYISI GEÇEN YILKİ RAKAMA ULAŞMAZ”

Majid Shekari, bu sene İran’dan gelen turist sayısının azalmasının temel nedenlerini de anlattı. Nevruz döneminde İranlı turist sayısının azalmasında, İran para birimi Riyal’in dolar karşısında ciddi değer kaybetmesinin etkili olduğunu vurgulayan Shekari, “Bu artış, Nevruz öncesi tur operatörlerin uçak ve otel rezervasyonu yaptırmasından sonra oldu. Bir İranlı Antalya turunu 2 bin dolara alıyordu. Kurlarda meydana gelen artışla bu iki katına çıktı. O yüzden İranlılar yurtdışına çıkamadı. Ayrıca, devlet tarafından doğalgaz, elektrik su telefon gibi ürünlerin ucuz fiyata verilmesinin kaldırılması İran’da giderleri arttırdı. Ancak şimdi dolar kuru düşmeye başladı. Bir dolar 2 bin 500’den 1,500 Riyal’e kadar geriledi. Umarız eski fiyatına düşer de, bu yaz sezonu iyi geçer. Yine de İran’dan Türkiye’ye gelen turist sayısı geçen senenin rakamına ulaşmaz.” diye konuştu.

İRAN PAZARINDA TÜRKİYE İLK SIRADA

İranlı turistlerin başka destinasyonlara kayma durumunun söz konusu olmadığı bilgisini de veren Shekari, Türkiye’nin İranlı turistlerin ilgisini çeken ülkeler arasında ilk sırada yer aldığını kaydetti. Sherkai, “Özellikle Tebiz’dekiler senede 2-3 kere Antalya’ya geliyor. İran pazarında Türkiye’nin rakipleri, Malezya, Taylan ve Dubai. Ama Türkiye’nin yerini hiç birisi alamaz.” dedi.

Bilban Tourism Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Bilban da, İran’dan getirdikleri 25 tur operatörünü Doğu ve Güneydoğu dahil olmak üzere Türkiye’nin bütün turistik bölgeleri gezdireceklerini belirtti. Son bir senedir doların yükselmesi ve başka nedenlerden dolayı Türkiye’ye gelen İranlı turist sayısında ciddi düşüş meydana geldiğine dikkat çeken Bilban, “İran ile Türkiye arasındaki turizm hareketliliği ve sorunları ele aldık. Düşüşü durdurmak ve artışa geçmenin yollarını tartıştık. Buraya gelen İranlı operatörlerinin şikayeti genellikle otellerin fiyatının yüksekliği.” şeklinde konuştu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Antalya, İran, İran Antalya, İran Antalya direk uçuş, İran Antalya uçuş, İran Antalya uçuşları, İranlı turizmciler, İranlı turizmciler ANtalya, Türk Hava Yolları, Türk Hava Yolları Uçağı,
comment_type != "trackback" && $comment->comment_type != "pingback" && !ereg("", $comment->comment_content) && !ereg("", $comment->comment_content)) { ?>
elif
17 Mayıs, 2012

kesinlikle iran antalya seferleri başlatılmalı.Türkiye turizmi için önemli bir gelişme olur

comment_type != "trackback" && $comment->comment_type != "pingback" && !ereg("", $comment->comment_content) && !ereg("", $comment->comment_content)) { ?>
alper
17 Mayıs, 2012

İran ile Türkiye arasında turizm hareketliliği olmalııı

comment_type == "trackback" || $comment->comment_type == "pingback" || ereg("", $comment->comment_content) || ereg("", $comment->comment_content)) { ?>
Track & Pingback
Trackback and pingback from other blogger
Mayıs 17th, 2012 at 14:19 elif mention something about this post....
comment_type == "trackback" || $comment->comment_type == "pingback" || ereg("", $comment->comment_content) || ereg("", $comment->comment_content)) { ?>
Track & Pingback
Trackback and pingback from other blogger
Mayıs 17th, 2012 at 14:22 alper mention something about this post....

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları