Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

İranlı turist sayısında büyük artış

26 Nisan, 2010 | 16:24

Karşılıklı olarak vizelerin kaldırılmasının ardından İran’dan Türkiye’ye gelen turist sayısı, geçen yılın ilk üç ayına göre yüzde 116,02 oranında arttı.

Mart ayında ise bu artış oranı yüzde 62,97 olarak gerçekleşti.

Türkiye’yi geçen yılın Ocak-Mart döneminde 203 bin 953 İranlı turist ziyaret ederken bu rakam bu yılın aynı döneminde 440 bini aştı.

Türkiye’ye gelen turist sayısı ise 2010 yılının ilk üç ayında yüzde 11,19 oranında artarak 3 milyon 178 bin 438’e ulaştı. 2010 yılı Ocak-Mart döneminde Türkiye’ye en fazla ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasında Almanya yüzde 16,53’lük pay ile yine ilk sırada yer aldı. Son dönemlerde hızlı bir çıkış gösteren İran, ikinci sıradaki yerini korudu. İran’dan gelen turist sayısı ilk üç ayda yüzde 13,86 oranında artarak 440 bini aştı. Bulgaristan, yüzde 7,92’lik dilimle en fazla turist gönderen ülkeler arasında üçüncü sırada yer aldı. Bulgaristan’ı Gürcistan, Suriye, Rusya Federasyonu, Yunanistan, İngiltere, Azerbaycan ve Fransa izledi. Ocak-Mart döneminde Almanya’dan 525 bin 517, İran’dan 440 bin 589, Bulgaristan’dan ise 251 bin 890 turist geldi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açıkladığı istatistiklere göre ilk üç ayda en fazla turist 1 milyon 159 bin 987 kişi ile İstanbul’a geldi. Türkiye’ye gelen toplam ziyaretçilerin yüzde 36,50’si İstanbul’u tercih etti. Antalya’ya gelen turist sayısı ise, aynı dönemde 584 bin 443’e yükseldi. Antalya’dan sonra yabancı ziyaretçilerin en fazla giriş yaptığı iller, Edirne, Ağrı ve Artvin oldu. Bakanlığın verilerine göre, Ocak-Mart döneminde Türkiye’ye gelen 3 milyon 178 bin 438 yabancı ziyaretçinin yüzde 1,35’i (42 bin 878) günübirlikçi.

Mart ayında ise Türkiye’ye gelen turist sayısı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17,13 oranında arttı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
2010 ilk üç ay turist sayısı, İranlı turist sayısı, Türkiye 2010 Turist sayısı, Türkiye turist sayısı, Türkiye Turizm İstatistik, Türkiye Turizm İstatistikleri, Türkiye Turizm Rakamları, Türkiye'ye turist gönderen ülkeler,
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları