Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

İran’ın Onur Air davasında ilk karar açıklandı

21 Mayıs, 2018 | 10:19

İran'ın Onur Air davasında ilk karar açıklandı

Onur Air’in İranlı ortağının şirketin kendilerine ait olduğu gerekçesiyle 3 sene önce açtığı davada ilk karar açıklandı. İstanbul’da açılan mahkeme, İran tarafının talepleri için ret kararı verdi.

Onur Air’in İranlı ortağının şirketin kendilerine ait olduğu gerekçesiyle 3 sene önce açtığı davada ilk karar açıklandı. İstanbul’da açılan mahkeme, İran tarafının talepleri için ret kararı verdi.

Mahkeme, Onur Air hisselerinin üçüncü kişilere devri için tedbir kararını da kaldırarak, şirketin İranlı ortağının yokluğunda yapılan genel kurulda alınan kararların da yerinde olduğuna karar verdi.

Hürriyet Gazetesi’nin haberine göre, İran devletini 2.8 milyar dolar dolandırmakla suçlanan Babek Zencani ve iki ortağı tutuklu yargılandıkları mahkemede iki yıl önce idam cezasına çarptırıldı.

İran devleti ayrıca bu yargılama ile çeşitli ülkelerde bir dizi dava açtı. Bu davaların temelini, Zencani’nin doğrudan kendi adına veya adamları üzerinden aldığı şirketlerin, İran Petrol Bakanlığı’na ait paralar ile alındığı, dolayısıyla bu şirketlerin İran’a ait olduğu iddiası oluşturmakta.

İran, Babek Zencani’nin ortağı Mehdi Şems’in hissedarı olduğu Onur Air ile bağlı bulunduğu Ten Tour Turizm AŞ’ye karşı da 2015’te İstanbul Adliyesi ve Bakırköy Adliyesi’nde 4 dava açtı. Yapılan yargılamalar sonrası davalardan bir kısmı için birleştirme kararı verilerek dava sayısı ikiye düşürüldü.

Açıklama 10 Mayıs’ta yapıldı

Bakırköy Adliyesi’nde görülen iki davadan biri sonuçlanırken, Bakırköy 1. Asliye Ticaret Mahkemesi, Onur Air’e karşı Ağustos 2015’te açılan ilk davanın gerekçeli kararını geçtiğimiz günlerde açıkladı.

Davacı davalı tarafların sunduğu deliller ve yaptığı savunmalar neticesinde önce şirket hisselerinin üçüncü kişilere devrine tedbir koyan ardından da 15 Aralık 2016 yılında bu tedbiri kaldıran mahkeme, 1.5 sene sonra davaya ilişkin nihai kararını verdi.

10 Mayıs tarihli gerekçeli kararda, İran tarafının davası ret edilirken, genel kurula katılım için usulüne uygun tebligat yapıldığı kaydedildi.

asliye Ticaret Mahkemesi, davacı tarafın katılması halinde de oy oranı gereği sonucun değişmeyeceğini kaydetti. Kararda şirketin 2012-14 dönemini kapsayan 3 yıllık dönemde zararının arttığı, sermaye artırımına da bu nedenle gidildiği de belirtilirken, “Ön alım hakkı zaten geçerli değil” hükmü de gerekçeli kararda yer aldı.

Mahkemenin bu kararını, İran tarafının temyiz hakkı bulunmakta. Bu karar sonrası taraf avukatlarından herhangi bir açıklama henüz gelmedi.

Tedbir talep ettiler

Dava dosyasında yer alan bilgilere göre İran tarafı Onur Air’e karşı açtığı davada şirketin 24 Nisan 2015’teki genel kurulunda, 3’üncü kişiye hisse devri için ortağın izninin alınmasını şart koşan maddede değişikliğe gidildiğini belirterek, bunun iptalini istedi.

Ayrıca Onur Air ve Ten Tour’da hisse devrine engel olmak için mahkemeden tedbir talep etti. İran tarafının mahkemeye sunduğu dava dilekçesinde öne sürülen gerekçeler şöyle sıralandı; “24 Nisan’daki genel kurul için usule uygun tebligat yapılmadı.

Ortakların izni alınmadan Onur Air ve Ten Tour AŞ hisseleri satılmak istendi. Şirket hissesinin satışında ön alım hakkı tanınmadı. Hissenin 3’üncü kişilere satışında, ortakların iznini gerektiren maddede değişikliğe gidildi. Anılan genel kurulda alınan kararlar iptal edilsin ve yok hükmünde olduğu tespit edilsin.”

“Ruhsat iptaline gidebilirdi”

Davalı konumundaki Onur Air adına dosyaya sunulan savunmada ise öncelikli olarak Mehdi Şems adına dava açma yetkisinin bulunmadığı kaydedildi. Savunma dilekçesinde, Zencani’nin ortağı Şems ile Şems’in Türkiye’deki yeddi emini Kudret Tuncel’in, düzenledikleri vekaletname ile hisse alım-satım yetkisini Zencani’ye verdikleri kaydedildi.

Savunma dilekçesinde ayrıca “Davayı açmak için 3 aylık hak düşürücü süre geçti. Genel kurula katılım için kayıtlı adreslere davet yazılar gönderildi. Ten Tour AŞ ve Onur Air 3 yıldır finansal darboğazdaydı. Sermaye artırımı bu darboğazı aşmak için yapıldı. Genel Kurul kararları, ilgili kamu kurumunun talebine uygun yapıldı. Aksi halde, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ruhsat iptaline gidebilirdi” ifadelerine yer verildi.

İkinci dava halen devam ediyor

Onur Air dışında bir diğer dava da eş zamanlı olarak, 4 Ağustos 2015 günü, Ten Tour Turizm AŞ’ye karşı açıldı. Bakırköy 7. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde 600 milyon dolar cirolu devin davasında karar çıktı.

Görülen dava da, Ten Tour’un 24 Nisan 2015 tarihinde yapılan genel kurulunda alınan sermaye artırımı kararının iptali yönünde. İptali istenen karar, şirketin sermayesinin 30 milyon TL’den 78 milyon 150 bin TL’ye çıkarılması oldu. Anılan davada ayrıca, Mehdi Şems ile Kudret Tuncel arasında imzalanan yeddi eminlik sözleşmesine dayalı olarak, Tuncel’e ait görünen hisselerin gerçekte Şems’e ait olduğu iddiası da ele alınıyor.

Cirosu 600 milyon dolar

1992 yılında kurulan Onur Air’in bin 600 çalışanı bulunuyor. 600 milyon dolar cirolu şirketin halen Babek Zencani ve ortakları ile anılmasının gerisinde ise 5 yıl önceki satış kararı yer alıyor. Dev hava yolu şirketinin hisseleri 2013 yılında Mehdi Şems ve Kudret Tuncel’e 250 milyon dolara satılmıştı.

Zencani’nin aynı yılın sonunda İran’da tutuklanması sonrası çözülen ilişkiler ağı, İran Petrol Bakanlığı’nın Türkiye’de de bir dizi dava açmasına yol açmıştı. İran Petrol Bakanlığı’nın Onur Air ve ortaklarına açtığı dava ise, ilk kez iki yıl önce Hürriyet muhabiri İpek Yezdani’nin haberi ile gündeme gelmişti.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Babek Zencani, İran'a ret, Kudret Tuncel, Mehdi Şems, Onur Air, Ten Tour Turizm AŞ,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları