Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

İran’da düşen uçakla ilgili ön rapor geliyor!

24 Nisan, 2018 | 11:22

İranda düşen uçağın ön raporu geliyor

Mart ayında İran’da düşen Mina Başaran ve arkadaşları ile birlikte 11 kişinin hayatını kaybettiği uçakla ilgili ön rapor hazırlanıyor. Ön raporun bu hafta içinde Türkiye’ye gelmesi bekleniyor.

Mart ayında İran’da düşen Mina Başaran ve arkadaşları ile birlikte 11 kişinin hayatını kaybettiği uçakla ilgili ön rapor hazırlanıyor. Ön raporun bu hafta içinde Türkiye’ye gelmesi bekleniyor.

Dubai’den İstanbul’a dönerken İran hava sahasında düşen ve 11 kişinin hayatını kaybettiği uçak kazasında sona yaklaşılıyor.

Fransa’da kara kutuların analiz edilmesinin ardından, hem kazaya ışık tutacak kayıtlara ulaşıldı, hem İran’da en başında beri varlığını hissettirdiği belirtilen bir kuşku giderilmiş oldu.

Kaza sonrasında Türkiye, uçakta üçü mürettebat, toplam 11 kişinin bulunduğunu İranlı makamlara iletmişti.

Kazanın olduğu bölgede şimdiye kadar yapılan aramalara rağmen kaptan pilot Beril Gebeş’in naaşına bir türlü ulaşılamadı. Bu durum da İran’da, “Düşen jette 10 kişi var” kuşkularını da beraberinde getirdi.

Ancak kara kutuların açılmasıyla birlikte, uçakta 11 kişinin olduğu net olarak ortaya çıktı.

İran’da düşen uçakla ilgili ön rapor geliyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na bağlı Kaza Araştırma ve İnceleme Kurulu’nun, Dışişleri Bakanlığı’na yazdığı ve İranlı yetkililerden arama çalışmalarını daha da hızlandırmalarını istediği yazının perde arkasında bu konunun bulunduğu ifade ediliyor.

Türkiye, İran ve uçağın üreticisi Kanada temsilcileri, Fransa’nın başkenti Paris’te kara kutuların analiz edilmesinin sonrasında ülkelerine döndü.

Habertürk’ün haberine göre, İran’ın, bu ve diğer veri ve bilgilerin ışığında kazaya ilişkin ön raporunu yazmaya başladığı, ön raporun bu hafta Türkiye’ye iletileceği belirtiliyor. Bu ön raporla, kazanın nedeni, pilotaj hatası olup olmadığı, teknik sorun yaşanıp yaşanmadığı net olarak ortaya çıkacak.

Uçak neden yükseldi neden alçaldı?

Uçağın düşmeden önce neden birden yükselip sonra birden alçaldığı konusu da hala belirsizliğini koruyor. Bu konuda çeşitli kaynaklar, pilotun önce 36 binden 38 bin feet irtifaya tırmanmak istediğini, 37 bin 900 feet yüksekliğe ulaştığında tekrar 34 bin feete alçalmak istediğini belirterek, “Uçak, 34 bin feete, sonrasında 32 bin feet’e kadar iniyor. Bundan sonra düşüş başlıyor. Bu yükselme ve alçalma kritik bir unsur” yorumunda bulundular.

Kazanın üzerindeki sır perdesi, araştırma heyetinin de birinci derecede odaklandığı bu sorunun yanıtıyla kalkacak.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
aza Araştırma ve İnceleme Kurulu, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Düşen uçak raporu geliyor, İran'da düşen uçak, Karakutular, Mina Başaran, ulaştırma,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları