Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

İran’da düşen uçağın pilotu Beril Gebeş’in cenazesine halen ulaşılamadı

14 Temmuz, 2018 | 15:15

İran'da düşen uçağın pilotu Beril Gebeşin cenazesine halen ulaşılamadı

İran’da düşen uçağın pilotu Beril Gebeş’in cenazesine halen ulaşılamadı. İş adamı Hüseyin Başaran’ın kızı Mina Başaran’ın da aralarında bulunduğu 11 genç kadının hayatını kaybettiği İran’da yaşanan uçak kazasının üzerinden 4 ay geçmesine rağmen uçağın pilotu Beril Gebeş’in cenazesine hala ulaşılamadı.

Mina Başaran’ın bekarlığa veda partisi için kız arkadaşlarıyla birlikte gittiği Dubai’den dönerken İran hava sahası üzerinde 12 Mart’ta düşen uçağın pilotu Beril Gebeş’ten hala haber yok.

Kazada Başaran Holding’in patronu Hüseyin Başaran’ın kızı Mina Başaran ile 7 kız arkadaşı ve iki mürettebat yaşamını kaybetmişti.

Yaşanan kaza sonrasında ise cenazelerden 10 tanesine ulaşılıp, Türkiye’ye getirilmiş, DNA eşleştirmesinin ardından toprağa verilmişti.

İran’da düşen uçağın pilotu Beril Gebeş’in cenazesine halen ulaşılamadı

Uçağın kaptan pilotu Beril Gebeş’in cenazesi ise aylardır bulunamadı. Türkiye, İran’a cenazenin bulunması için yazı üstüne yazı yazarken, Tahran Büyükelçiliği de İranlı yetkililere sık sık yaptığı görüşmelerle konuyu gündemde tutuyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren kaza araştırma ve inceleme kurulu da pilot Gebeş’in cenazesine ulaşılabilmesi için bazı girişimlerde bulundu.

İran ön raporu da tamamlayamadı

Son yayımlanan bir kararname ile kapatılan kurul, bir süre önce Kızılay ve AFAD’a yazdığı yazılarda, çetin doğa koşullarının bulunduğu, geniş bir alanda aylardır pilot Bearil Gebeş’in cenazesinin arandığını belirterek, “Bu tür durumlarda ne yapılmalı? önerileriniz neler?” diye sordu.

İran, Gebeş’in cenazesine ulaşılamaması nedeniyle kazaya ilişkin ön raporunu da henüz tamamlayamadı. Uçağın, kara kutu olarak bilinen uçuş veri kayıt ile kokpit ses kayıt çözümleri de, Fransa’da tamamlanarak İranlı yetkililere teslim edilmişti.

Başkent Ankara’da konuyu yakından takip eden kaynaklar, “Anlaşılan o ki, İran, ‘kaza yapan jetin kaptan pilotu Beril Gebeş’in cesedine ulaşılamadı’ gibi bir ifadeyle raporu bağlamak istemiyor.

Diğer tüm ülkelerde olduğu gibi kazayı tüm yönleriyle aydınlatıp etraflıca raporlaştırmayı hedefliyor” ifadelerini kullandılar.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Beril Gebeş, Hüseyin Başaran, İran'da düşen uçak, İranlı yetkililer, Mina Başaran, Tahran Büyükelçiliği,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları