Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

İran’da düşen uçağın FDR hafızası bulundu

06 Nisan, 2018 | 10:02

İran'da düşen uçağın FDR hafızası bulundu

İran’da düşerek mürettebat ile birlikte Mina Başaran ve arkadaşlarının hayatını kaybettiği uçaktaki FDR hafızası bulundu.

İran’da düşerek mürettebat ile birlikte Mina Başaran ve arkadaşlarının hayatını kaybettiği uçaktaki FDR hafızası bulundu.

Geçtiğimiz ay içinde İran hava sahasında düşen Başaran Holding’e ait uçak ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı.

İran Sivil Havacılık Otoritesi, uçağın çarpması nedeniyle ilk etapta bulunamayan FDR (Flight Data Recorder) olarak adlandırılan uçuş veri kaydedicisinin ana hafızasının arama ekipleri tarafından da bulduğunu açıkladı.

11 hayata mal olan kazanın nedeni ortaya çıkaracak FDR’nin fotoğrafı da İranlı yetkililer tarafından paylaşıldı.

11 Martta Başaran Holding’e ait Challanger 604 tipi jet BAE’nin Şarika şehrinden İstanbul’a gelirken İran hava sahasında henüz belirlenemeyen bir nedenle düşmesi sonucu mürettebat dahil 11 kişi yaşamını yitirmişti.

iranda dusen ucak fdr bulundu

11 cenazenin 10’nun bulunması ve Türkiye’ye getirip toprağa verilmesi sonrası henüz bulunamayan uçağın kaptan pilotu Beril Gebeş’in cenaze aramaları sürerken, yeni bir gelişme daha yaşandı.

Ağır hasar aldı ama büyük öneme sahip

Kazayı araştıran ekip, ağır hasar alan ve uçuşa ilişkin verilerin kaydedildiği ‘Flight Data Recorder’ın (FDR) ana hafızayı da buldu. Olayın aydınlatılmasında büyük öneme sahip FDR’ın perşembe günü bulunduğu öğrenildi. FDR’nin fotoğrafı da İranlı yetkililer tarafından paylaşıldı.

FOR, Helen dağında bulundu

İran Ulusal Havacılık Örgütü Halkla İlişkiler Müdürü Reza Jafarzadeh, bulunan FDR’nin uçağın düştüğü Helen Dağı’ndaki Sivil Havacılık Otoritesi Sivil Havacılık Kaza Ekibi tarafından tespit edildiğini belirtti.

Jafarzadeh yaptığı açıklamada, “Bellek, uçağın çarpışma nedenini belirlemek için yeniden okunabilir olması gereken uçak bilgi ve uçuş parametrelerini içerir” şeklinde konuştu.

CVR (Cockpit Voice Recorder) olarak adlandırılan kokpit ses kayıt cihazı ise daha önce yapılan aramalarda bulunmuştu. CVR’nin, deşifre edilmek üzere 10 Nisan’da Fransa’da bulunan bir laboratuvara gönderileceği öğrenildi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Başaran Holding, Cockpit Voice Recorder, CVR, FDR hafızası bulundu, Flight Data Recorder, İran Sivil Havacılık Otoritesi, İran'da düşen uçak, Mina Başaran, Reza Jafarzadeh,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları