Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

İran’da düşen Başaran’ın jeti ile ilgili şirketten açıklama geldi

13 Mart, 2018 | 16:37

İranda dusen basarin jeti ile ilgili aciklama geldi

İran’da düşen uçakla ilgili MC Havacılık Genel Müdürü Basri Demiroğlu’dan açıklama geldi. Demiroğlu, “ Pilotumuz en son Rezai isimli kontrolörle irtibat kuruyor, herhangi bir arıza bildirilmiyor, acil iniş talep etmiyor.” açıklamasında bulundu.

MC Havacılık Genel Müdürü Basri Demiroğlu, kazadan dakikalar önce uçağın pilotu ile İranlı Rezai adında hava trafik kontrolörünün konuştuğunu belirterek, “Pilotumuz son olarak Rezai adındaki kontrolörle irtibat kuruyor. Pilotumuz 36 binden 38 bin feet irtifaya tırmanmak istiyor. Yakıt azaldığı için irtifa yükseltmek amacında. 37 bin 900 feet yüksekliğe geldiğinde heyecanlı bir ses tonu ile tekrar 34 bin feet’e alçalmak istediğini bildiriyor.

İranlı Rezai alçalmaya müsaade veriyor. Uçak dengeli bir şekilde 34 bin feet’e, ardından 32 bin feet’e iniyor. Bundan sonra ise dikey bir çizgi halinde düşüş başlıyor. 32 bin feet yükseklikten 12 bin feet yüksekliğindeki dağa çarpana kadar dik bir şekilde düşüyor. Pilotlarımız herhangi bir arıza bildirmiyor. Acil iniş talep etmiyor. Neden kaza oldu bilmiyoruz ancak basınçlama ile ilgili bir sorun yaşanmış ve irtifa düşürülmüş olabilir. Şu an için bir şey söylemek imkansız” ifadelerini kullandı.

Demiroğlu: Uçağın alev aldığı doğrulanmadı

İran’da uçağın düştüğü bölgedeki görgü tanıkları ile konuştuklarını söyleyen Demiroğlu, uçağın motorunun alev aldığı şeklindeki ifadelerin de görgü tanıkları tarafından doğrulanmadığını, sadece köylülerin uçağın dönerek düştüğünü söylediklerini aktardı.

Uçağın tutunma kabiliyetini kaybederek stall olmuş olabileceğini söyleyen Basri Demiroğlu, “Motorlar yanmış olsa iki motor da çalışmasa, yine de uçak o açıyla düşmez. 4-5 dakika mesafede Şehr-i Kürdi Havalimanı var. Oraya iniş talep ederler ve inerlerdi. Motorda bir arıza olup olmadığını bilmiyoruz. Uçağın önünden büyük bir uçak geçip geçmediğini de bilmiyoruz” dedi.

İkinci pilotun ablasının iddiaları yalanlandı

Uçağın ikinci pilotu Melike Kuvvet’in ablası İlknur Çelik’in, “Melike bir hafta önce Konya’ya geldiğinde bana ‘Abla bu uçak daha önce 3 kez havada arıza yaptı. Birincisi Paris’e giderken, iki kez de Trabzon’a giderken’ demişti. Ben bu işin peşini bırakmayacağım. Yüzde yüz ihmal var. Uçakların bakımı yapılmıyordu ve hiç kimse ilgilenmiyordu. Kimse kusura bakmasın, kendi çocukları da vefat etti.

Onunla beraber 10 kişi daha vefat etti. Melike en son geldiğinde bana ne dedi biliyor musunuz, ‘Abla ben bu uçakta uçmak istemiyorum’” şeklindeki iddiaları sonrası gözler MC Havacılık şirketine çevrildi.

MC Havacılık’ın Genel Müdürü Basri Demiroğlu, hem ailenin iddialarını yalanladı hem de uçuş ekibi ve teknik bakım ekibine ilişkin bilgiler verdi.

Airporthaber’e göre, şirketlerinin 2017 yılında hat bakım yetkisi alarak ağır olmayan bakımları yaptıklarını belirten Basri Demiroğlu, uçağın 2012’den 2015 yılına kadar MNG Teknik’te bakımlarının gerçekleştirildiğini, büyük bakımlarının ise Malta’da Bombardier onaylı bakım merkezinde yapıldığını sözlerine ekledi. Demiroğlu, uçağın son ağır bakımının bir yıl önce bu merkezde yapıldığını bildirdi.

İki ay önce uçağın Antalya’da bir motor arızası yaşadığı iddiasını onaylayan Demiroğlu, “Antalya’da motor reverse arızası oldu. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne bildirdik. İki kişi gönderdik kontrol ettiler. Uçak boş olarak İstanbul’a geldi. Arıza burada giderildi, parçalar değiştirildi. O arızadan sonra uçak 14-15 kez uçuş yaptı ve bir sorun yaşanmadı” şeklinde konuştu.

Herkesin çok üzgün olduğunu, asılsız haberlerin üzüntülerini katladığını belirten Demiroğlu, “Asılsız haberlerin çıkması bizi daha çok üzüyor. Herkes tepki vererek bir suçlu arıyor. Bakımlarda bir usulsüzlük yok. Bakım ekibimiz çok tecrübeli ve her biri bu uçak tipinde 10-15 yıllık tecrübeye sahip. Bakım konusunda kusursuzuz ve iddialıyız” diyerek iddiaları yalanladı.

Pilot 4 bir saatlik uçuşa sahip

Uçağın pilotları hakkında da bilgilendirmede bulunan Demiroğlu, uçağın kaptan pilotunun bir yıl önce kaptanlığa terfi ettiğini, toplamda 4 bin saat ve bu uçak tipinde ise bin 900 saat uçuş tecrübesi olduğunu belirtti. Demiroğlu, ikinci pilot Melike Kuvvet’in ise eylül ayından bu yana kendilerinde çalıştığını ve ilk jet tecrübesi olduğunu söyledi.

Basri Demiroğlu, son olarak halen DNA testlerinin tamamlanması için İran’da beklediklerini, İçişleri Bakanlığı’nın gönderdiği CASA tipi uçakla işlemlerin tamamlanmasından sonra cenazeleri Türkiye’ye getireceklerini söyledi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Bombardier, İlknur Çelik, İranlı Rezai, MC Havacılık Genel Müdürü Basri Demiroğlu, Melike Kuvvet,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları