Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

İran’da düşen Başaran uçağında her şey 14.34’te gizli!

12 Mart, 2018 | 17:36

İranda dusen Basaran ucaginda her sey 1434te gizli

Dün akşam saatlerinde Dubai’den İstanbul’a dönerken İran hava sahasında düşen Başaran Holding’e ait Challenger CL604 tipi iş jetinin düşmeden önceki radar kayıtlarındaki irtifa bilgilerinde ilginç bir nokta dikkat çekiyor. Yaklaşık 37 bin feet’e kadar çıkan uçak 14.34’te birden düşüşe geçiyor. Bu dakikada ne olduğu ise uçağın bulunan kara kutusundaki gizli bilgiler incelendikten sonra belli olacak.

Dün akşam saatlerinde Dubai’den İstanbul’a dönerken İran hava sahasında düşen Başaran Holding’e ait Challenger CL604 tipi iş jetinin düşmeden önceki radar kayıtlarındaki irtifa bilgilerinde ilginç bir nokta dikkat çekiyor.

İş adamı Hüseyin Başaran’ın kızı Mina Başaran ile birlikte toplam 11 kişinin bulunduğu Bombardier CL600 tipi jetin Dubai’den ZET saati ile 13.11’de havalandığı 13.44’e kadar tırmanışını sürdürdüğü ve 36 bin feet’e kadar çıktığı belirlendi.

13.44’ten itibaren pilot Beril Gebeş ve ikinci pilotunun Melike Kuvvet’in uçağın kontrolünü yaklaşık 47 dakika boyunca otomatik pilota bıraktıkları tahmin ediliyor.

İrtifa bilgilerinde jetin ZET saati ile 14.31’de yeniden yükselmeye başladığı görülürken, yaklaşık 3 dakika boyunca yani 14.34’e kadar 37 bin feet’e kadar tırmandı.

basaran jetinin irtifa bilgileri

Ne olduysa bu dakikada oldu. Bu dakikadan sonra uçağın birden irtifa kaybetmeye başladığı, yaklaşık 25 saniyede 6 bin feet kadar hızla indiği görülüyor. 26 bin feet seviyesinden sonra ise pilotların kontrolü tamamen kaybettiği tahmin ediliyor.

Uçak 25 bin 650 feet irtifaya kadar indikten sonra flightradar24’ün kayıtlarında yer almadı.

Jetin kara kutusu bulundu

İran’ın güneydoğusundaki Çaharmahal ve Bahtiyari eyaletinin merkezi olan Shahrekord kentine bağlı Kiyar ilçesi dağlık alanda düşen ve 11 kişinin hayatını kaybettiği uçağın kara kutusuna ait görüntüler ortaya çıktı.

basaran jetinin kara kutusu

Kara kutu olarak bilinen flight recorder’ın kasasında ezilmeler olduğu gözlenirken, Cockpit Voice Recoder ve Flight Data Recoder cihazlarının bu ezilmelerden etkilenmeyecek kadar sağlam olduğu biliniyor.

Başaran Holding’e ait jetin kara kutularında yapılacak incelemeler sonrasında kazanın asıl nedeninin açıklanması bekleniyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
BAE, Başaran Holding, Beril Gebeş, Çaharmahal, Challenger CL604, Dubai, Her şey 14.34'te gizli, Hüseyin Başaran, İran'da düşen uçak, İrtifa bilgileri, Kiyar, Melike Kuvvet, Mina Başaran, Shahrekord,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları