Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

İran’da Cumhurbaşkanının kardeşi tutuklandı

17 Temmuz, 2017 | 11:46

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin kardeşi Hüseyin Feridun tutuklandı. Ruhani destekçileri, tutuklama olayının Ruhani’yi zayıflatma çabası olarak görüyor.

İran Yargı Sözcüsü Gholam-Hossein Mohseni Eje’i dün yaptığı haftalık basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin kardeşi ve baş yardımcılarından biri olan Feridun’un Yargı tarafından düzenlenen kefaleti ödememesi üzerine hapishaneye gönderildiğini bildirdi. Bir dönem de Ayetullah Humeyni’nin güvenliğinden sorumlu olan Feridun, Karaj ve Nişapur’un bölge valisi olarak görev yapmıştı.

İran seçimleri öncesinde, Hasan Ruhani’nin özel danışmanlığını yapan kardeşi Hüseyin Feridun’un illegal işlere bulaştığında dair haberler medyada kendine yer bulmuştu. Yayınlanan bir haberde Hüseyin Feridun’un, Ahmedinejad’ın cumhurbaşkanlığı sırasında döviz bürosu açtığı ve ekonomik kriz sırasındaki kur dalgalanmaları ve ekonomik yaptırımlar sayesinde servet sahibi olduğu öne sürülmüştü.

Hüseyin Feridun’un Cumhurbaşkanının özel danışmanı sıfatıyla Maliye ve Ekonomi Bakanlıkları’nın kararlarına müdahale ettiği dedikodusu üzerine ise Ekonomi Bakanı dinlenmek üzere Meclis’e çağrılmıştı.

Feridun’un tutuklanmasının ardındaki kesin sebepler açık değil ancak bunun mali suçlarla bağlantılı olabileceği bildiriliyor.

Yargı sözcüsü Mohseni-Eje’i ayrıca, ismini vermediği bir ABD’linin de ajanlık suçlamasıyla 10 yıl hapis cezasına çarptırıldığını açıkladı. Mizan Online ajansı ise hapse atılan kişinin Princeton Üniversitesi’nden Çin doğumlu Amerikalı bir profesör olan Xiyue Wang olduğunu iddia etti.

Rouhani’nin destekçileri, ikinci dönem görev süresince onu zayıflatma çabalarının bir parçası olarak Feridun’un tutuklandığını iddia ediyor.

Rouhani geçtiğimiz günlerde, bazı tutuklamaların keyfi olduğu gerekçesiyle yargıyı eleştirmişti.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
ABD, Hossein Fereidoun, Hüseyin Feridun, İran,
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?
 • İzmir’de Küba Esintileri
  1 Mayısta o muhteşem konserde dinleyiciler arasında ben de vardım.Konser coşkulu ve tam anlamıyla süperdi. Bravo Esemble Cubafonica.''Kuantana mera'' şarkısını söylemelerini rica ettim. Sağolsunlar, bei kırmayıp söylediler. Salondaki 3000 kişi de şarkıya iştirak ederek hep birlikte söyledik.Viva Fidel Castro! Viva Cheguara! Viva Mustafa Kemal Atatürk. İnşallah Kübayı da ziyaret edeceğim.
 • Yunan Adaları Kapıda Vize Uygulaması Karşılıklı Umut Verici
  Merhaba .kapi vizesini nasil ala biliriz.istanbulda oturuyorum

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları