Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

İngiltere’ye gittiğinizde ziyaret etmeniz gereken 10 Kraliyet mekanı / Turizm Haberleri

27 Ağustos, 2014 | 13:43

İngiltere-Turları-Buckhingham-Palace

İngiltere turlarında insanlar genellikle aynı yerleri gezer, ancak Britanya’ya gittiğinizde kimsenin görmediği Kraliyet ailesine ait gezebileceğiniz  çok özel tarihi mülkler vardır bir farklılık yaratmaya ne dersiniz ?

Big Ben, Parlamentoı binası ve Londra köprüsü hepsi tamam! yanlız İngiltere turlerında farklı bir ortam yaşamak isterseniz İngiliz Kraliyet ailesinin halka açık mülklerini gezmekte oldukça iyi ve zevkli bir tecrübe olacaktır. Şimdi geriye sayarak bu tarihi mekanları tanıyalım.

10.Sandringham House, Norfolk

İngiltere-Turları-Sandringham-House-Norfork

Sandringham İngiltere Kraliçesine direk ait olan mülklerden biridir. Zaten kendisininde doğum yeri olan bu hoş ve VII. Edward tarafından inşa edilen malikhaneden biraz hallice saray Norfolk’ta,Listemde ilk sıraya koyduğum Sandringham Hause , Kings Cross istasyonundan alacağınız bir biletle Londraya sadece 1.5 saat uzaklıkta. Ancak sakın Noel zamanı ve Şubat ayını seçmeyin zira Kraliçe doğduğu ve Dedesi V. George ve Babası VI. George’un hayata gözlerini yumduğu bu sarayı çok sever ve bu mevsimleri orada geçirir.

9. Dover Castle, Kent

İngiltere-Turları-Dover-Castle-Kent

Dover’ı çok severim kasvetli Fransa’nın Calais kentinden feribota bindiğiniz zaman gördüğünüz ilk İngiliz toprağı olduğu için yolculuğumun gülümseyerek bitmesine sebep olur ,  eğer Fransa yönünden keliyorsanız Dover Kalesi tepede göreceğiniz ilk yerdir. Kral II. Henry tarafından Fransa savaşları sırasında üs olarak kullanılan bu mekanın ünü isi Kral II.Henry’nin hayaletinin kulelerden birinde dolaştığı söylencesi ile ünlüdür.Napolyon savaşları sırasında da kullanılan Dover kalesi ise asıl ününü II. Dünya Savaşı sırasında Dunkirk’ten tahliye edilen İngiliz askerleri için kurulan yeraltı hastanesi ile almıştır.Londra’ya bağlı Kent bölgesinde bulunan Dover Kalesine ise ulaşım Londradan sade 1 saat sürüyor

8. Buckingham Palace, London

İngiltere-Turları-Buckhingham-Palace

Benim Top 10 ‘umda değil ancak Kraliçenin resmi konutu içinde gezilecek çok özel sergiler var. Her yıl değişen sergiler beni her zaman etkilemiştir ama en büyük gösteri Kraliyet Muhafız Alayı’nın nöbet değişimi sabah erkenden gidin ve yerinizi alın zira böyle muhteşem bir nöbet değişimini Dünyanın hiçbir yerinde göremezsiniz.

7. The Royal Pavilion, Brighton

İngiltere-Turları-Royal-Pavilion-Brighton

Kral IV. George tarafondan mimar John Nash’e inşa ettirilen Brighton Royal Pavilion Hint ve Çin mimarisi kullanarak yapılmıştı Brighton İngiltere’nin güneyinde şirin ve hoş bir sayfiye kentidir mimarisi ve yapısı ayrıca halkı çok özeldir Londra Waterloo istasyonundan bineceğiniz bir trenle 2 saat sonra Brighton’da olup Royal Pavilion’u gezebilirsiniz harika mimarisi dışında özel botanik bahçesi ve sergileri ile etkileyici bir mekandır. Ancak her nasılsa Kraliçe Victoria bu yerden hayatı boyunca nefret etmiş ve bu mülkü Brighton belediyesine hediye etmiştir.

6. Polesden Lacey, Surrey

İngiltere-Turları-Polesden-Lacey-Surrey

Londra’ya yarım saatlik mesafede olan Surrey bölgesinde bulunan Polesden Lacey’in çok ilginç bir geçmişli var. Özellikle mimari ile ilgilenen seyyahlar için görülesi bir yer ! Ben sadece bir kez orada bulundum daha çok bir çiftlik gibi ancak ieçrisi oldukça hoş geçmişi ise Kral VIII. Edward tahttan indirildikten sonra büyük ! aşkı Wallis Simpson ile orada yaşadı. Ama günümüzdeki Kraliçenin babası ve annesi olan Kral VI. George ve Kraliçe Mary onlardan hoşlanmadıkları için bu mülkten çıkardı.Şu anda Britanya Ulusal Hazine müdürlüğü tarafından yönetilen Polesden Lacey Londra Turlerına gidenler için bulunmaz fırsat.

5. The Royal Yacht Britannia, Edinburgh

İngiltere-Turları-Royal-Yacht-Britannia-Edinburg

Kraliyet Yatı Britannia bir zamanlar Kraliyet ailesinin gözdesi idi. Şu anda İskoçya Edinburg’a yarım saat mesafede kıyıda demirli bulunan bu yat Kraliçe henüz tahta geçmediği günlerde Kenya’yı ziyaret ederken babasının ölümü üzerine Nairobi’den deniz yolu ile İngiltereye döndüğü yat. Ama tabi en büyük ününü Galler Prensi Charles ile Prenses Diana’nın balayını geçirdiği yat olarak yaptı.Modern Birleşik Krallık tarihinde önemli bir yeri olan bu yat eğer yolunuz Edinburg’a düşerse mutlaka gezmeniz gereken bir yer.

4. Leeds Castle, Kent

İngiltere-Turları-Leeds-Castle-Kent

İngilterenin en güzel kalesi olarak bilinen Leeds kalesi bir çok Kral ve Kraliçenin yazları dinlenmek avlanmak ve sandal gezileri yapmak için kullandığı bir yerdi.Halen Kraliçe Elizabeth bazı çay partilerini burada veriyor. Yaz aylarında bölgenin mükemmel havası ve doğal ortam sizi kendinizden geçirebilir.Londra2ya çok yakın olduğu için kolaylıkla gidip görebileceğiniz ve gördüğünüz zamanda çok beğeneceğiniz bir mekan.

3. Clarence House, London

İngiltere-Turları-Clearence-House-London

Şu anda Gller Prensi Charles ve eşi Cornwall Düşesi’nin kullandığı bu ev aslında zengin bir sanat kolleksiyonuna sahip. Ama ev Kraliyet ailesi için özel bir anlam taşıyor zira Kraliçe II. Elizabeth’in annesi Kraliçe Mary’nin cenaze töreni burada yapılmıştı.Clarence House Londra merkezde olduğu için Londra Turları yapanların en önce ziyaret etmesi gereken yer ben ziyaret ederken tesadüfen Prens Charles’la karşılaşmıştım kim bilir belki sizde gelecekteki İngiltere Kralı ile tanışabilirsiniz.

2. Windsor Castle (ve Frogmore House), Windsor

İngiltere-Turları-Windsor-Castle-Windsor

Burası Kraliçenin en sevdiği yer hatta diyebilirim ki Buckhingham sarayından daha çok Windsor kalesinde zamanını geçiriyor ve özel konuklarını orada ağırlıyor. İçinde bulunan St George Şapelinde bir çok Kral, Kraliçe ve İngiltere tarihinin en önemli asilleri gömülü ayrıca Eaton Kolejinede yakın olduğu için Prens William ve Harry’ninde çocukluk ve gençlik yılları orada geçti. Dışarıdan kaleye benziyen mekan içeride köşkler ve malikhaneler ve bahçelerle kaplı şehir içinde bir şehir gibi gezmek serbet cüzi bir rakama içeriye girebiliyorsunuz tabi Kraliçe orada olmadığı zaman.

Windsor Kalesi içinde bulunan Frogmore evi Kraliçe Victoria tarafından kendisi ve çok sevdiği kocası Prens Albert için yaptırılmıştır. arka bahçede bir kraliyet türbesi bulunmaktadır . Resmi konut Buckhingham sarayı olsa da aslında Kraliyet ailesi Windsor Kalesinde yaşar.

1. Osborne House, Isle of Wight

İngiltere-Turları-Osborne-House-Isle-Of-Wight

Ne diyebilirimki eğer gerçekten bu olaya merkalıysanız Britanya adasını açılarında bulunan Wight Adasına gidebilrsiniz ! işte bu yolculuk kolay olmayacak gerçekten meraklısı için adada Kraliçe Victorya tarafından kendi özel plajına yapılan İsviçre tarzı yazlık ev görülmeye değer ancak baştan söyleyeyim ben bile henüz oraya gitmedim.

Alp Darıcı / NationalTurk Sheffield

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Britanya Turları, Buckingham Sarayı Londra, İngiltere, İngiltere Haberleri, İngiltere Turizm, İngiltere Turizm Haberleri, İngiltere turları, İngiltere Turları Haberleri, İngiltereyi Ziyaret Ettiğinizde Görmeniz gereken 10 Mekan, Londra turizm, Londra Turları, Turizm İngiltere,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları