Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

İngiltere ve Türkiye arasında finans sektöründe işbirliği fırsatları

19 Mart, 2014 | 11:13

turkiye-ingiltere-teknoloji Birleşik Krallık Ticaret ve Yatırım Zirvesi’nde Türk ve İngiliz şirketleri arasında teknoloji, finans ve altyapı alanlarındaki işbirliği fırsatları ele alındı.

Birleşik Krallık hükümeti tarafından gerçekleştirilen ‘GREAT’ kampanyası çerçevesinde 17-18 Mart tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen ‘Birleşik Krallık Ticaret ve Yatırım Zirvesi’nin ikinci günde ‘Teknoloji’ ve ‘Finans’’ başlıklı iki ayrı oturumda İngiliz ve Türk şirketlerinin yöneticileri ve iş liderleri bu alanlardaki işbirliği olanaklarını değerlendirdiler.

Londra Finans Merkezi Belediye Başkanı Fiona Woolf, Birleşik Krallık ile Türkiye arasında teknoloji ve finans alanlarında geniş işbirliği fırsatları bulunduğunu belirterek şunları söyledi:

“Bugün, her iki ülkenin de güçlü olduğu teknoloji ve finans konularını ele alacağız. İstanbul’un bölgesel finans merkezi olması ve Türkiye’nin her alandaki kalkınması hedefinde birlikte yol alabiliriz. Londra’nın büyük rekabet gücü bu konudaki deneyimleri, Türkiye’nin projelerine katkı sağlamamızı mümkün kılıyor. Birleşik Krallık ve Türk şirketleri arasında gerçekleştirilecek iş ortaklarıyla bu alanlarda öncülüğü ele almak mümkün. Her gün dünya döviz ticaretinin yüzde 40’ını gerçekleştiren Londra, finansal kaynaklarını ve insan kaynaklarını bu amaçla harekete geçirebilir. Birleşik Krallık’ta bulunan Teknokent ise 3 bini aşan şirket sayısı ve 50 bin çalışanıyla Avrupa’daki en büyük dijital oluşumdur. Sahip olduğu zengin insan kaynağının tümü inovasyon ve yeni ürünler geliştirmeye odaklanır ve iş dünyası ve inovasyon açısından tam bir eko-sistem olarak faaliyet gösterir.”

Birleşik Krallık Ankara Büyükelçisi Richard Moore ise konuşmasında Birleşik Krallık Ticaret ve Yatırım Zirvesi’ne verdikleri önemi vurgulayarak, “Görevlerimin en önemlisi budur. Türkiye ve Birleşik Krallık arasındaki ticaret iliskileri geliştirmek en önemli işimizdir” dedi.

Teknolojide Türkiye büyük bir potansiyel

Türkiye’de hızla gelişen mobil teknolojilerin iktisadi ve toplumsal gelişime katkısı, akıllı şehirler ve girişim sermayesi konularının ele alındığı ‘Teknoloji’ oturumunda, katılımcılar Türkiye’nin teknolojide büyük bir potansiyeli bulunduğunu vurguladılar ve ‘Mobil Teknolojiler ve Önümüzdeki Gelecek’, ‘Akıllı Kentler: Entegre Bir Dünyaya Doğru’, ‘Digital Ekonomi: Bağlantılı Yıkıcı ve Bağımlılık Yapan’, ‘İleri Üretim: Makinelerin Yükselişi’ başlıklarında değerlendirmelerde bulundular. İki ülke şirketleri arasında işbirliği olanaklarının araştırıldığı ve iki tarafın şirket temsilcilerini bir araya getirecek fırsatlar sunan ‘Teknoloji’ oturumu, paralel olarak devam eden ‘Finans’ oturumu ile ortaklaşa düzenlenen ‘Teknoloji Finansmanı’ paneli ile sona erdi.

Finans sektöründe işbirliği fırsatları

‘Birleşik Krallık Ticaret ve Yatırım Zirvesi’nin ikinci gününde gerçekleştirilen ‘Finance is GREAT’ başlıklı ‘Finans’ oturumunda konuşan Türkiye Cumhuriyeti Hazine Müşteşarlı İbrahim Halil Çanakçı, İstanbul Finans Merkezi’ne ilişkin gelişmeler hakkında bilgi verdi ve

“Türkiye’de finans sektörünün vizyonu sayesinde İstanbul Uluslararası Finans Merkezi projemizi somut hale getirdik. Bu konuda çok ciddi mesafe alınmıştır. Proje tamamlanma oranı yüzde 70 olarak gerçekleşmiştir. Küresel borsalar endeksinde son yıllarda büyük gelişme gösteren İstanbul bu yılın Mart ayında 47. sırada yer almaktadır. Bu da atılan adımların ne kadar doğru ve yerinde olduğunu göstermektedir” dedi.

‘Birleşik Krallık Ticaret ve Yatırım Zirvesi’nin ikinci günündeki ‘Finans’ oturumunda sektördeki işbirliği fırsatları, İstanbul Bölgesel Finans Merkezi projesi, sektörü düzenleyen altyapılardaki değişiklikler ve gelişmelerin yanı sıra Türk finans sektörünün sunduğu altyapı finansmanı gibi farklı alanlardaki fırsatlar mercek altına alındı. ‘Finans’ oturumunda katılımcılar, ‘Finans ve Kadınlar’, ‘Türkiye’deki Varlık Yönetimi’nin Geleceği’, ‘Türkiye’de İslami Finans’ ve ‘Altyapı Finansmanı’ başlıklarına odaklandı. Paralel olarak devam eden ‘Teknoloji’ oturumu ile ortaklaşa olarak da ‘Teknoloji Finansmanı’ konusu tartışıldı.

İngiltere ile Türkiye arasındaki ticaret ve yatırımı desteklemek amacıyla Birleşik Krallık tarafından başlatılan GREAT kampanyası kapsamında İstanbul’da düzenlenen Birleşik Krallık Ticaret ve Yatırım Zirvesi, Birleşik Krallık’ın farklı sektörlerdeki uzmanlığını vurgulamayı ve altyapı, teknoloji ve finans gibi sektörlerde Türkiye’nin işbirliği yapabileceği ülkeler arasında olma konumunu güçlendirmeyi hedefliyordu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Ankara Büyükelçisi Richard Moore, Birleşik Krallık, Birleşik Krallık Ticaret ve Yatırım Zirvesi, Finance is GREAT, Fiona Woolf, İbrahim Halil Çanakçı, İngiltere Türkiye, İngiltere Türkiye ilişkileri, İngiltere Türkiye ticaret, İstanbul Finans Merkezi, Londra Finans Merkezi, Richard Moore,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları