Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

İngilizler Türkiye’yi yeniden keşfedecek!

18 Aralık, 2017 | 14:46

İngiliz turistler Türkiye’yi yeniden keşfetmeye hazırlanıyor! Türkiye Otelciler Birliği, Türkiye’nin en büyük turizm pazarlarından biri olan İngiltere’de yaz dönemine yönelik Türkiye rezervasyonlarının yüzde 79 arttığını açıkladı.

Türkiye’nin en büyük turizm pazarlarından biri olan İngiltere için 2018’e yönelik ilk işaretler olumlu şekilde devam ediyor. Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), Londra WTM Turizm Fuarı sonrası İngiliz turizm pazarındaki mevcut durumu ve beklentileri içeren bir araştırma raporu hazırladı.

Raporda, Gfk Ascent verilerine göre, sonbahar dönemi itibariyle, Türkiye’ye 2018 yılı yaz rezervasyon yapan İngiliz turist sayısının bir önceki yıla göre yüzde 79 oranında artarak, 145 bin kişi olarak kaydedildiği ifade edildi.

Oysa ki, 2016’nın aynı döneminde yaklaşık 82 bin kişi erken rezervasyon yaptırmıştı. Verilerdeki bu artış, genel olarak düşük fiyat kaynaklı olsa da, turizmde geleceğe dönük umutların artmasını sağladı.

İngiliz turistlerin 2018 rezervasyonlarında Türkiye’deki tüm bölgeler artış gösterirken, tek düşüş gösteren destinasyonun ise yüzde 33 gerileme ile İstanbul olması dikkatlerden kaçmadı.

Türkiye’ye yansıması olumlu olur

TÜROB’un yaptığı araştırmada, İngiltere’den ülkemize gelecek turist sayısı bakımından duraklamanın sona ereceği, 2018’den itibaren ise artışa geçileceği tahmin edildiği ifade edildi.

Özellikle Brexit sürecinin ardından Pound/Euro paritesine bağlı olarak AB ülkelerinde tatil masraflarının yükselmesinin beklendiği vurgulanan raporda, “Brexit sürecinde, pound’un Euro karşısında değer kaybetmesi tatil tercihlerini AB dışı ülkelere yönlendirebilir. İngilizler, AB ülkelerine girişte pasaport kuyruklarında kalabilir” ifadelerine yer verildi.

İngiltere’de bu yıl en popüler tatil destinasyonlarının sırasıyla İtalya, ABD, Yunanistan ve Küba olduğu ifade edilen raporda; Türkiye’nin de en fazla ziyaret edilmesi planlanan ülkeler arasında yer aldığı bildirildi.

“Low Cost Carrier seferleri…”

TÜROB raporunda ayrıca ülkemize olan bireysel seyahatlerin artması amacı ile başta Easyjet ve Ryanair olmak üzere Low Cost Carrier şirketlerinin Birleşik Krallık-Türkiye (Antalya, İstanbul, Dalaman, Bodrum) seferlerine başlaması için DHMİ, ilgili bakanlıklar ve sektör temsilcileri tarafından acil eylem planı geliştirilerek çalışma başlatılması gerektiği ifade edildi.

-​ Raporda, ülkemize gelecek İngiliz turist sayısının artması için öncelikli olarak uçak seferlerinin artması gerektiği belirtildi.

Araştırmada yer alan diğer tespitler ise şöyle sıralanıyor:

Bir İngiliz Türkiye’de 562 pound, Türk ise İngiltere’de 1.037 pound harcıyor

-​ İngiliz turist 2016 yılında 70.8 milyon yurt dışı seyahat gerçekleştirerek, 43.8 milyar pound harcama yaptı.

-​ Türkiye’ye yapılan yaklaşık 1.1 milyon seyahatte toplam 593 milyon pound, kişi başı ortalama 562 pound harcama yapıldı. Türkiye ziyaretlerinin 59 bini iş, 239 bini akraba ziyareti ve 730 bini tatil amacıyla gerçekleşti. Tatil amaçlı ziyaretlerin 464 bini paket turlarla gerçekleşirken, harcama miktarı 263 milyon pound oldu.

Türkiye İngiltere’ye 196 bin ziyaretçi gönderdi

-​ Türk vatandaşları 2016’da İngiltere’ye yüzde 2 artışla 196 bin ziyaretçi gönderdi. Söz konusu ziyaretçiler 203.3 milyon pound harcadı. İngiltere’de Türk vatandaşlarının ortalama kişi başına konaklama süresi rekor artışla 14.3/gün, kişi başına ortalama harcamaları ise 1.037 pound olarak gerçekleşti.

 

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
ABD, Antalya, Bodrum, Dalaman, Easyjet, Gfk Ascent, İngiliz turist, İngiltere, İstanbul, İtalya, Küba, Londra WTM Turizm Fuarı, Low Cost Carrier, Ryanair, Türkiye Otelciler Birliği, Türkiye turizm, TUROB, Yunanistan,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları