Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

İngilizler, en fazla Osmanlı eserlerine ilgi gösteriyor

18 Ağustos, 2011 | 10:44

Anadolu turuna çıkan İngiliz turistler, Helenistik, Roma, Bizans eserlerinin yanı sıra Anadolu Selçuklu ve Osmanlı eserlerini de ilgi duyuyor. İngiliz turistler, İstanbul’dan başladıkları Anadolu turuna Antalya bölgesinde son veriyor.

İngiliz Andante İn Travel Archaeology Turizm Seyahat Acentesi İnanç ve Arkeoloji Turizmi Uzmanı Arkeolog Dr. Denise Allen, Anadolu turuna çıkardıkları İngilizlerin Anadolu Selçuklu ve Osmanlı dönemi eserlerine büyük ilgi gösterdiğini söyledi.

Anadolu turuna genelde entelektüel turistlerin katıldığını belirten Allen, İstanbul’a gelmeden önce Balkanlardaki Osmanlı eserlerini gezdiklerini ifade etti.

Osmanlı devletinin köprü, hamam, han, cami, külliye, hastane ve medrese gibi eserlerinin genelde Balkanlar ile İstanbul’da yoğunlaştığını belirten Allen, Anadolu Selçukluların ise Anadolu’nun çoğu ilinde kalıcı eserlerinin olduğunu kaydetti.

Allen, “Arkeoloji turizmi tutkunu turistler son 2 yıl içinde Osmanlı ve Anadolu Selçuklu dönemi eserlerine büyük ilgi duymaya başladı. Anadolu turu çerçevesinde İstanbul, Sivas, Konya, Aksaray, Niğde, Ağrı, Malatya, Manisa, Bursa, Bilecik, Kayseri, Edirne, Bitlis, Erzurum, Burdur ve Antalya illerini geziyoruz. İstanbul Osmanlı dönemi eserlerini tanıma adına adeta bir okul. Konya’da Anadolu Selçuklu dönemi eserleri bakımından çok zengin. İkinci zengin yer ise Antalya’nın Alanya ilçesi. Antalya’nın Elmalı ve Korkuteli ilçelerinden de Osmanlı ve Selçuklu dönemine ait eserler var. Elmalı’daki Ömer Paşa Camii Anadolu’da yapılan en önemli Osmanlı eseri. Osmanlı devleti uzun süre ayakta kaldığı için İngilizler entelektüeller çok meraklı. ” diye konuştu.

Geçen yıl 38 bin İngiltere, İskoçya ve İskandinav ülke vatandaşlarını 22 günlüğüne Anadolu turuna çıkardıklarını belirten Ellen, Antalya’nın; Likya, Helenistik, Roma, Bizans, Büyük Selçuklu, Anadolu Selçuklu ve Osmanlı dönemi eserlerinin dünyada harmanlandığı nadir şehirlerden biri olduğunu kaydetti.

Arkeoloji turizmi tutkunu İngiliz turistler için Antalya’nın ayrı bir önemi olduğunu belirten Allen, 2011 yılının ilk 7 ayında Türkiye’ye Anadolu turu içinde 48 bin İngiliz ve İskoç turist getirdiklerini söyledi.

Arkeoloji turizmi tutkunu İngiliz arkeolog Robert J. Williams, Türkiye’nin Anadolu medeniyetleri, Helenistik, Roma, Bizans, Büyük Selçuklu, Anadolu Selçuklu, Anadolu Beylikleri ve Osmanlı eserleri bakımın çok zengin bir ülke olduğunu söyledi.

Anadolu turuna katılan İngiliz Doktor Tony Williams, kendisinin Osmanlı eserleri tutkunu olduğunu ve 3 yıldır fırsat buldukça İstanbul’a gelerek Osmanlı dönemi eserlerini yerinde incelediğini belirtti.
Side Müzesi Müdürü Güner Kozedere, son yıllarda müzelerini turist ziyaretlerinde gözle görünür artış olduğunu söyledi. Side Müzesi’nde başta Helenistik, Roma, Bizans dönemi eserleri yanı sıra Anadolu Selçuklu, Anadolu Beylikleri ve Osmanlı dönemi eserleri de sergilediklerini belirten Kozdere, Side’de Osmanlı döneminden kalma sivil mimari eseri olan cumbalı evlerin halen orijinalliğini koruduğunu kaydetti.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Anadolu Beylikleri, Anadolu Selçuklu, Bizans, Büyük Selçuklu, Güner Kozedere, Helenistik, İngiliz Doktor Tony Williams, Osmanlı eser, Osmanlı eserleri, Osmanlı eserleri turistler, Roma, Türkiye'nin Anadolu medeniyetleri,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları